05 Aralık 2012, Çarşamba

Kasım ayında 82 işçi yaşamını yitirdi

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Kasım Ayı 'iş cinayetlerine' ilişkin hazırladığı raporu açıkladı.

İş cinayetleri hız kesmeden ve hemen tür sektörde sürüyor. İş cinayetlerinde ölenlerin daha çok taşeron şirketlerde çalıştırılan işçiler olduğuna dikkat çekiliyor. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Kasım Ayı 'iş cinayetlerine' ilişkin hazırladığı raporu açıkladı. Raporda Kasım ayında 82 işçinin yaşamını yitirdiği belirtildi. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin belirlediği verilere göre, bu yılın ilk 11 ayında ise en az 802 işçi yaşamını yitirdi.

Rapora göre, kazaların meydana geldiği sektörlerin başında inşaat, maden ve metal sektörleri geliyor. Bu sektörleri mevsimlik tarım, çimento ve enerji izliyor.Buna göre, 36 işçi inşaat sektöründe, 10'ar işçi maden ve metal sektörlerinde, 4'er işçi ise mevsimlik tarım, çimento, cam ve enerji sektöründe yaşanan iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bu sektörleri ağaç, nakliye, haberleşme sektörlerinde 2'şer işçinin ölümü izlerken gıda, deri, tersane, büro, sağlık, konaklama, belediye sektörlerinde 1'er işçi yaşamını yitirdi.

Çorum'dan İstanbul'a gelen dört işçinin 2 Kasım'da kaldıkları konteynırda zehirlendiği hatırlatılan raporda, Suryapı İnşaat'a ait şantiyede bulunan konteynırlarda kötü barınma koşullarına dikkat çekildi.

Raporda ayrıca,  Samsun Eti Bakır İşletmeleri'nde taşeron Cengiz İnşaat bünyesinde çalışan ve 300 tonluk amonyak tankının altında kalarak yaşamını yitiren  6 işçi de hatırlatıldı.

Meclis, bütün iş kazalarının önlenebileceğini bildikleri için yaşananlara "iş cinayeti" dediklerini hatırlatarak sorumlular yargılanmadığı için de adalet istediklerini belirtti.

EmekDünyası.Net/Ajanslar