18 Aralık 2012, Salı

ODTÜ Erdoğan'a direndi, polis saldırdı: Bir öğrenci ağır yaralı

Başban Erdoğan'ın ODTÜ'ye gidişini protesto eden öğrencilere saldıran polis, 26 öğrenciyi gözaltına aldı.

Göktürk-2 Uydusu'nun fırlatma töreni için ODTÜ'ye giden Başbakan Erdoğan'ı protesto eden öğrenciler, polisin saldırısına maruz kaldı. 26 öğrenci gözaltına alındı. Öğrencilerden Barış Barışık ise kafasına gaz bombasının isabet etmesi nedeniyle ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Barış'ın hayati tehlikesi devam ediyor.

ERDOĞAN GELDİ ÖĞRENCİLER AYAĞA KALKTI

Rektörlük önünde toplanarak TÜBİTAK binasına doğru yürüyüşe geçen öğrencilere polis gaz bombaları ve TOMA'lar ile saldırdı. "Bilimi satan, emperyalist savaş çığırtkanı Tayyip ODTÜ'den defol" pankartını açan öğrenciler ile polis arasında çatışma çıktı. 26 öğrenci gözaltına alındı.

Ortadoğu Teknik Ünivresitesi'nde görevli akademisyenler, öğrencilere yönelik polis saldırını protesto etti. Akademisyenler, üniversite yönetimini, üniversitenin özerkliğine sahip çıkmaya, siyasal iktidarı da demokrasi ilkelerine saygı göstermeye çağırdı.

ÖĞRETİM ELEMANLARI ÖĞRENCİLERİNE SAHİP ÇIKTI

Rektörlük önünde bir araya gelen 50 akademisyen adına açıklama yapan ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Ali Gökmen, gençlerin şiddet içermeyen protesto eylemlerinin polis şiddeti ile dağıtılmasını, demokratik haklarını kullanarak eylem yapan öğrencilerin gözaltına alınmasını eleştirdi. Gökmen, "Polis güçleri tarafından üniversitenin savaş alanına çevrilerek gaz bombalarıyla basın mensuplarının, akademisyenlerin ve öğrencilerin yaralanmasını kınıyoruz" dedi.

ODTÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferdan Ergut da, son günlerde yaşanan protesto gösterilerinin ardından Başbakan Erdoğan'ın çok sayıda bakanla birlikte kampusa gelişini "provokatif bir ziyaret" olarak nitelendirdi.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar da polisin öğrencilere uyguladığı şiddeti kınadıklarını açıklayarak, "Protesto her insanın olduğu gibi öğrencinin de en doğal hakkıdır" dedi.

ERDOĞAN'A KORUMA KALKANI

 

Göktürk uydusunun uzaya gönderilişini canlı izlemek için ODTÜ'ye gelen Tayyip Erdoğan, 105 koruma aracı, 20 zırhlı araç, 3600 polis ile ODTÜ’ye geldi. Her türlü engellemeye rağmen binden fazla ODTÜ'lü tarafından protesto edildi. Erdoğan'ın geleceği TÜBİTAK'a yürüyen üniversitelilere polis vahşice saldırdı. Bir öğrencinin ağır yaralandığı, onlarca üniversitelinin hafif yara aldığı eylemde üniversiteliler, Erdoğan ve polis çıkmadan, üniversiteden ayrılmadı

AN AN GELİŞMELER: EN GÜNCELDEN BAŞLAYARAK GERİYE DOĞRU

01.33 CHP Tokat Milletvekili Op.Dr. Orhan Düzgün ve CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Ankara Hastanesi'nde Barış Barışık'ı ziyaret etti. Hekimlerden bilgi alan miletvekilleri, kurum temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından hastaneden ayrıldı.

00.13 SES Ankara Şube Başkanı İbrahim Kara Hastane önünde bir açıklama yaparak, Barış Barışık'ın sağlık durumu hakkında hekimlerden aldığı bilgileri paylaştı. Kara, Barışık'ın sabaha kadar kontrol altında tutulacağını belirtti.

23.54 Sendika.org muhabirinin hastaneden bildirdiğine göre ODTÜ'de ağır yaralanan Barış Barışık plastik mermiyle değil gaz bombasıyla yaralandı. Barış Barışık hayati tehlikeyle karşı karşıya bırakan gaz bombası da hastanedeki avukatların elinde.

23.46 Ağır yaralı Barış Barışık isimli öğrencinin kaldırıldığı Ankara Hastanesi'nden bildiriyoruz. İlk kontrollerin ardından yoğun bakıma alınan öğrencinin ameliyat edilip edilmeyeceği ilerleyen saatlerde belli olacak.

22.45 Ağır yaralanan Barış'ın Hacettepe Üniversitesi'ne kaldırılmasından vazgeçildi. Öğrenci Ankara Hastanesine götürüldü. Hafif yaralanan üniversiteliler, yoğunluk nedeniyle tedavi için bekletiliyor.

Kampüsten çıkış yapan öğrencilere pusu kuran çevik kuvvetin "Gözaltı yok, dövüp bırakın" dediği öğrenildi

22.00 Polisin birkaç metre mesafeden attığı gaz bombası başına isabet eden Öğrenci Kolektifleri'nden bir öğrenci ciddi şekilde yaralandı. Adının Barış olduğu öğrenilen öğrencinin Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden olduğu öğrenildi. Öğrencinin hayati tehlikesi bulunuyor. Ağır yaralı öğrenci kaldırıldığı Bayındır Hastanesi'nden başka bir hastaneye naklediliyor.

Atılan gaz bombaları nedeniyle başka bir öğrenci de bacağından ciddi şekilde yaralandı.

19.45 Yaralı onlarca üniversiteli için yerleşkeye ambulanslar çağrıldı. Kimi öğrenciler ise kendi olanakları ile hastanelere gitmeye çalışıyor.

19.38 Tayyip Erdoğan, gecikmeli bir biçimde ODTÜ'den ayrıldı. Polis de geri çekilmeye başladı. Üniversiteliler yeniden bir araya geliyor ve Rektörlük binasına yürümeye hazırlanıyor ve okullarını terk etmeyeceklerini haykırıyor.

19.30 Polis, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği binasının camlarını kırdı, binanın içinde bekleyen öğrencileri gaza boğdu. Binadan dışarı çıkamayan öğrencilerden fenalık geçirenler oldu.

19.28 "Tayyip Erdoğan ve İmamın Ordusu defolana kadar direnişimizi sürdüreceğiz" diyen ODTÜ öğrencileri, sözlerinin arkasında. Polis halen ODTÜ'de, üniversiteliler halen direnişte.

19.12 ODTÜ'de çatışmalar 3 saati geride bıraktı. Polisin gaz bombaları ve ses bombalarıyla yaptığı saldırılara üniversiteliler marşlarla karşı duruyor.

19.07 Yerleşkeden ayrılmaya hazırlanan polis, Rektörlük'e doğru harekete geçen ODTÜ'lülere bir kez daha saldırdı. Öğrencilerin karşılık vermesi üzerine çatışma tekrar başladı.

19.00 Saatlerdir ODTÜ'lülerin hakkından gelemeyen polis, geri çekildi. Yerleşkenin farklı farklı noktalarında direnen üniversiteliler, bir araya gelerek Rektörlük'e yürümeye hazırlanıyor.

18.52 Göktürk-2 uydusunun Çin'nden uzaya fırlatılmasını ODTÜ'den canlı izleyen Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK binasından çıktı. Erdoğan, 105 araçlık konvoy, 8 TOMA, 20 zırhlı araç ve 2 bin polis ile ODTÜ'den ayrılacak.

18.30 Üniversiteliler, Tayyip Erdoğan'ın üniversiteden ayrılması sonrasında rektörlüğe yürüyecek.

18.20 Direniş, yaklaşık 2,5 saattir sürüyor. Polis, üniversitelileri doğrudan hedef alarak gaz bombası atıyor.

17.45 ODTÜ öğrencileri, direnişlerini Tayyip Erdoğan ve İmamın Ordusu üniversitelerini terk edene kadar sürdüreceklerini söylüyor.

17.40 Başbakanlık binasından yaklaşık 20 araçlık bir konvoy hareket etti. Başbakanın canlı yayın için ODTÜ'ye geçtiği tahmin ediliyor. ODTÜ, gazlar ve ateşler içinde Erdoğan'ı bekliyor.

17.35 ODTÜ'lülerin direnişi halen sürüyor. Fakülte önlerindeki çatışmalarda polisin bina içlerine girerek gaz bombası attığı görüldü. Elektrik Elektronik Mühendisliği binası gazlar altında.

ODTÜ'nün İnönü Bulvarı'ndan (Eskişehir Yolu) görünüşü

17.20 Öğrenci barikatının arkasından dolaşan bir polis panzeri, üniversitelileri çift taraflı gaz bombasına maruz bıraktı. Kimi Öğrencilerin gaz bombası nedeniyle baygınlık geçirdiği gözleniyor.

17.03 Üniversiteliler, kurdukları barikatları ateşe verdi. Barikatlara yaklaşamayan polis, ses bombaları da kullanmaya başladı. Direniş sürüyor.

16.55 ODTÜ direnişi sürdürüyor. Polis gaz bombaları yağdırmaya, üniversiteliler taşlarla karşılık vermeyi sürdürüyor.

Yaralanan ve baygınlık geçiren üniversiteliler için çağrılan ambulansların yerleşkeye girişi polisler tarafından engellendi. İçeriye girebilen bir ambulansa ise gaz bombası atıldı. Sağlık çalışanları da fenalaştı.

16.40 ODTÜ'lülerin direnişi yerleşkenin farklı noktalarında sürüyor. Üniversiteliler tarafından kurulan barikatlar tazyikli su ve gaz bombalarıyla yıkılmaya çalışılıyor. Yerleşke tam anlamıyla gaz bombalarının altında.

Gaz bombaları nedeniyle yerleşke dışının havası değişti

16.25 Üniversiteliler, polis saldırılarına karşı barikatlar kurmaya başladı. Gaz bombalarına taşlarla karşılık veriliyor.

Bir TOMA, öğrencilerin üzerine sürüldü. Polis, öğrencilerin canına kast edercesine saldırıyor.

Öte yandan atılan gaz bombaları nedeniyle kimi öğrenciler baygınlık geçirirken, yerleşke içindeki ağaçlar yanmaya başladı.

16.15 2 bin polis, hiçbir uyarı yapma gereği duymadan Tayyip Erdoğan'ın geleceği TÜBİTAK'a doğru yürüyüşe geçen ODTÜ öğrencilerine saldırdı. Öğrencilerin üzerine bir anda yüzlerce gaz bombası yağdı. Çatışma yerleşkenin pek çok noktasına yayıldı.

16.10 ODTÜ'lülerin TÜBİTAK yürüyüşü sloganlar eşliğinde sürüyor. Yürüyüşe katılım her geçen dakika artıyor.

15.50 ODTÜ öğrencileri "AKP'den hesabı gençlik soracak", "Tayyip defol, üniversiteler bizimdir" sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

15.40 Yaklaşık bir saat önce yerleşke içerisindeki kantinleri ve amfileri gezerek eyleme çağrı yapan üniversiteliler, Fizik Bölümü kantini önünde buluştu. Binden fazla ODTÜ'lü, az sonra Tayyip Erdoğan'ın geleceği TÜBİTAK'a doğru yürüyüşe geçecek.

Göktürk uydusunun uzaya gönderilmesini canlı izlemek üzere TÜBİTAK'ın ODTÜ yerleşkesi içerisindeki Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'ne gidecek olan Başbakan Tayyip Erdoğan, protestolarla karşılanacak. ODTÜ öğrencileri, hazırladıkları "Bilimi satan, emperyalist savaş çığırtkanı Tayyip ODTÜ'den defol" pankartı arkasında saat 15.30'da Fizik Bölümü kantini önünde bir araya gelerek TÜBİTAK'a doğru yürüyüşe geçecek.

ODTÜ'ye her gelişinde protestolarla karşılanan Tayyip Erdoğan için emniyet yine seferberlik ilan etti. 8 TOMA ve iki bine yakın çevik kuvvet polisi yerleşkeye konuşlandırıldı. Çevik kuvvet otobüslerinin kuyruk oluşturması dikkat çekti.

Erdoğan polissiz ve gözaltısız gelmiyor

Tayyip Erdoğan, 15 Aralık 2010'da da Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısı için kamuoyuna duyurmadan gizlice ODTÜ'ye gelmiş, başbakanın okula geldiğini öğrenen üniversiteliler bir yürüyüş gerçekleştirmişti. Yürüyüşe düzenlenen polis saldırısında 20 ODTÜ'lü gözaltına alınmıştı.

EmekDünyası.Net/Sendika.Org/ETHA