30 Ocak 2013, Çarşamba

Antep 7 işçiye mezar oldu

İş güvenliği önlemlerinin alınmaması yine can aldı. Antep'te 4. Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Güneydoğu Galvaniz fabrikasında meydana gelen patlamada 7 işçi yaşamını yitirdi, 13 işçi, yaralandı. Ölü sayısının artabileceği bildirildi.

Antep'te 4. Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Güneydoğu Galvaniz fabrikasında buhar kazanının patlaması sonucu 7 işçi hayatını kaybetti, 13 işçinin de yaralandı.

Patlama nedeniyle alevler içinde kalan fabrikaya çok sayıda ambulans sevk edildi.

HDK FABRİKADA İNCELEMELERDE BULUNDU

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Organize Sanayi Bölgesi'nde 9 işçinin hayatına mal olan patlamanın yaşandığı galvaniz fabrikasında incelemelerde bulundu.

Petrol-İş Antep İl Temsilcisi Halil Gümüştekin ile birlikte incelemelerde bulunan 3 kişilik HDK heyeti içerisinde yer alana ESP MYK üyesi Hilmi Toy, yaptıkları incelemelere ilişkin ETHA'ya bilgi verdi.

Fabrikanın bir katliam yerine dönüştüğünü söyleyen Toy, ilk gözlemlerinin fabrika binası girişindeki kan birikintisi olduğunu belirtti. Toy, patlama nedeniyle paramparça olan işçilere ait et parçalarının her tarafa dağıldığını söyledi.

Patlamanın galvaniz fabrikasına yeni alınan ve montaj sonrası deneme yapılan kazanda yaşandığı bilgisini edindiklerini belirten Toy, yeni kazanın patlaması üzerine oluşan basınçla yakındaki diğer kazanında patladığını tespit ettiklerini dile getirdi. ESP MYK üyesi Toy, "Patlama o kadar şiddetli yaşanmış ki, konuştuğumuz şoför ve işçiler patlama esnasında 40 ton yüklü olan Tır'ın dahi yerinden oynadığını belirtti" diye konuştu.

Toy, "Edindiğimiz bilgilere göre, kazan daha büyük ve koşullara uygun olması gerekirken daha az kapasiteli ve daha az ısıya dayanıklı bir kazan alınmış. Burada büyük bir ihmal var. Zaten iş güvenliği adına bir önlem de yok. Kayıtdışı işçi çalıştırılan bir fabrika. Henüz netleşmedi ancak ölen işçilerden ikisinin Suriye'den gelmiş işçilerden olduğu söyleniyor. Paramparça oldukları için ancak DNA testi ile belli olabilir."

Hastaneye kaldırılan işçilerden 7'sinin durumunun çok ağır olduğunu öğrendiklerini belirten Toy, "Bir mühendisin gözaltına alındığı belirtiliyor. Bir mühendisten de haber alınamamıyormuş" diye konuştu.

 

KUMLU: SORUMLULAR YARGILASIN

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, 7 işçinin yaşamını yitirdiği patlamaya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kumlu, "işsizlik ve yoksulluk, ülkemizi ucuz emek cennetine çevirmekte, ekmeğe ihtiyacı olan yurttaşlarımıza iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmadığı ortamlarda, güvencesiz, örgütsüz çalışmayı dayatmakta, bu durum can kayıplarını da içeren ölümcül kazaları beraberinde getirmektedir" dedi, Antep'te yaşanan patlama ve can kayıplarının bunun en çarpıcı örneği olduğunu kaydetti.

Henüz patlamanın nedeni, ölen ve yaralanan işçilerin sayıları konusunda net bir açıklama yapılmadığını ifade eden Kumlu, patlamanın nedenlerinin belirlenmesi ve sorumlularının saptanarak yargı sürecinin başlatılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Kumlu, "Yaşanan facia, büyük umutlarla çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın beklentilere cevap veremediği ve iş cinayetlerini önleyemediğinin de bir göstergesi sayılmalıdır" başta hükümet olmak üzere, yetkili herkesi cinayetlerin önlenmesi için göreve çağırdı.

 

EKİCİ: BAŞKA HANGİ SONUÇ BEKLENİR Kİ

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici de, Gaziantep’te 7 işçinin yaşamını yitirdiği Antep 4. Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu Güneydoğu Galvaniz Fabrikası’nda yaşanan patlamaya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"Güvencesizlik, denetimsizlik, tedbirsizlik ve örgütsüzlük öldürmeye devam ediyor" diyen Ekici, bir kez daha işçilerin sorumsuzluğun, vurdumduymazlığın, aşırı kâr hırsının, güvencesizliğin, güvensizliğin, örgütsüzlüğün, tedbirsizliğin, eğitimsizliğin, öngörüsüzlüğün sonucu olarak yaşanan iş cinayetinde yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Ekici, Antep'te 4. Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu Güneydoğu Galvaniz Fabrikası’nda asit kazanının aşırı ısınması sonucu meydana gelen patlamada, 7 işçinin feci şekilde öldüğünü hatırlattı.

Hala fabrika yöneticileri tarafından kamuoyuna bir açıklama yapılmaması ve kimsenin fabrikaya yanaştırılmamasının kuşkuları arttırdığını söyledi, gerçeklerin gizlenmek istendiğine dikkat çekti.

Organize Sanayi Bölgesi’nin 175 bin istihdam kapasiteli olmasına rağmen, sendikal örgütlenme oranının sadece yüzde 1,5 olduğunu vurgulayan DİSK Genel Başkanı Ekici, "bölgenin genelinde sendika düşmanlığının yaygınlığı, denetimsizliğin had safhada yaşandığı, işçilerin fazla sürelerle çalıştırılmalarından dolayı yorgun oldukları düşünüldüğünde, yeni kaza ve ölümlerin meydana gelebileceğini tahmin etmek zor değil" dedi.

 

 

EmekDünyası.Net/ETHA