30 Ocak 2013, Çarşamba

Karadon faciasında taşeron suçlu bulundu

Bir taşeron faciası daha ortaya çıktı. Zonguldak'ta yaklaşık 3 yıl önce 30 işçinin öldüğü iş cinayetinde, taşeron şirket 1. derece, denetlemeyen kamu da 2. derece suçlu bulundu.

Hükümetin yaygınlaştırmaya çalıştığı taşeron sisteminin, sosyal hakların yanında, işçilerin sağlık ve canlarına da büyük zararı olduğu her gün yen veriler ile ortaya çıkıyor.

KARADON FACİASININ BİLİRKİŞİ RAPORU

Zonguldak'ta 17 mayıs 2010'da 30 işçinin yaşamını yitirdiği grizu patlamasıyla ilgili bilirkişi raporunda, taşeron şirketi birinci derece, dönemin Türkiye Taşkömürü Kurumu müessese müdürü ikinci derecede kusurlu bulundu.

Raporda, müessese müdürü Güner'in işveren vekili olarak önlemlerin alınmasını sağlamak ve denetlemekle sorumluğu olduğuna işaret edildi.

'GAZ ÖLÇÜMLERİ YAPILMADI...'

Raporda, taşeron şirketin, havalandırma ikincil havalandırmayı ve kablo girişlerini uygun kurmadığı, gaz ölçümlerini düzenli yapmadığı vurgulandı. Raporda, "İşçilere yeterli sayıda kurtarıcı maske verilmediği, maskenin kullanılması yönünde denetimlerin yapılmadığı saptanmıştır" denildi.

Ana şirket ve taşeron şirketin güvenlik önlemlerini tam olarak yerine getirmediklerinin altı çizilen raporda, "Davalı asıl işveren Güner ile şirket ortağı Köse, kusurludurlar" saptaması yapıldı.

Bilirkişi raporunun en önemli saptamalarından birisi de taşeron ile asıl işveren arasındaki organizasyondan kaynaklanan hatalara ilişkin oldu.

Karadon iş kazası bilirkişi raporu bir kısmı şöyle;

"Sorumluluk, yetki, iş tanımı anlamında bir belirsizlik ve kargaşa olduğu saptanmıştır. Çalışanların yetkisinin nerede başladığı, nerede bittiği, sorumlulukları, belli olmamaktadır. Asıl işveren ve alt işverenin çalışmaları sırasında sistemin doğasından kaynaklanan organizasyon kargaşası bulunmaktadır. Madencilik sektöründe işveren ve alt işveren ilişkinin kurulması, kaza olayında olduğu gibi mümkün olmamaktadır. Zonguldak kömür havzası jeolojisi, çalışma koşulları ve ekipmanı ile başka hiçbir bölgede olmayan kendisine has nitelikler taşımaktadır. Kazada yaşamını yitirenlerin kusuru bulunmamaktadır''

Raporun sonuç ve kanaat bölümünde de, taşeron şirket sahibinin birinci derecede, ana işveren vekilinin de ikinci derece kusurlu olduğu kanaatine varıldığı belirtildi. Davada 28 sanık tutuksuz yargılanıyor.

EmekDünyası.Net/Ajanslar