07 Nisan 2013, Pazar

DİSK'te ilk kadın Genel Sekreter: Arzu Çerkezoğlu

DİSK Olağanüstü Genel Kurulu'nda iki adayın yarıştığı Genel Sekreterliğe, Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu seçildi. Böylece DİSK yönetimine ilk kez bir kadın girmiş oldu.

DİSK olağanüstü genel kurulunda seçimlerin ardından Genel-İş Genel Sekreteri Kani Beko Genel Başkanlığa Arzu Atabek Çerkezoğlu ise Genel Sekreterliğe seçildi.

İLK TURDA SEÇİLEMEDİLER

DİSK'in Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde toplanan olağanüstü genel kurulunda, genel başkanlık için yapılan ilk tur seçiminde adaylar Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Kani Beko ve Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ile genel sekreter adayları Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile Dev Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu almaları gereken 3'te 2 çoğunluğun oyuna ulaşamayınca ikinci tur seçimi yapıldı.

DİSK Genel Başkanlığı için 354 oyun kullanıldığı 2. turda Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Kani Beko 280 oy, Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu 56 oy aldı.  Kani Beko DİSK Genel Başkanı oldu.

DİSK Genel Sekreterliği için yapılan oylamada ise Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu 181 oy, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise 161 oy alırken, 10 oy boş kullanıldı, bir oy ise geçersiz sayıldı. Bu sonuca göre Arzu Çerkezoğlu DİSK Genel Sekreterliği'ne seçildi. Çerkezoğlu, tarihinden bu yana DİSK yönetimine giren ilk kadın oldu.

DİSK YENİ YÖNETİMİ

Oylamalar sonucunda DİSK'in yeni Yönetim Kurulu şu şekilde belirlendi:

Genel Başkan: Genel İş Genel Sekreteri Kani Beko

Genel Sekreter: Devrimci Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Atabek Çerkezoğlu

Yönetim Kurulu Üyeleri: Alaattin Sarı (Lastik İş), Ergün Tavşanoğlu (Tüm Ka İş), Metin Ebetürk (Sosyal İş), Celal Ovat (Gıda İş), Muzaffer Subaşı (TEKSTİL)

Yönetim  Kurulu Yedek Üyeleri: Selçuk Göktaş, Celal Uyar, Erdoğan Özer, Hüseyin Yaman, Şadi Bal, Muharrem Özen, Seyit Aslan.

ÇERKEZOĞLU: DELEGELER YENİ KURULUŞA AKTİF OLARAK KATILMA İRADESİNİ DESTEKLEDİ

Dev-Sağlık İş Sendikasının iki delegesi olmasına rağmen 181 oy alarak Genel Sekreterliğe seçilen Arzu Çerkezoğlu Sendika.Org'a yaptığı değerlendirmede  " DİSK Olağanüstü Genel Kurul'a giderken yeni dönemin mücadele gerekliliklerine yanıt verecek bir yenilenme amacını da gerekçe olarak ifade etmişti. Biz de taşeron işçilerin ve bütün güvencesizlerin mücadelesinde açığa çıkan enerjiyi, DİSK'in ihtiyaç duyduğu yeni sendikal kuruluş için daha etkin bir şekilde seferber etmek istedik. Adaylığımızla aslında bir çizgiyi, bir hedefi ortaya koyduk ve DİSK delegeleri de bu çizgi ve hedefi, taşeron işçilerin, güvencesizlerin görünür olma, yeni kuruluşa aktif olarak katılma iradesini destekledi." dedi.

Mutabakat dışında aday olmasına ilişkin de konuşan Çerkezoğlu amaçlarının bu mutabakatı bozmak olmadığını belirterek hükümetin 10 bin üyesi olan Devrimci Sağlık İş Sendikası yok saymasına karşılık DİSK'te görünür olmak istediklerini söyledi. Gizli pazarlık ya da ittifak içinde olmadan adaylığını DİSK delegelerinin onayına sunduğuklarını ifade eden Çerkezoğlu " Bu konuda alnımız ak, başımız diktir. Bizi seçen de DİSK'in Olağanüstü Genel Kurul'da ortaya koyduğu iradedir. " dedi.

DİSK TARİHİNİN İLK KADIN MERKEZ YÖNETİCİSİ OLDU

DİSK tarihinde ilk kez yönetimde temsil edilen kadın olmasına ilişkin konuşan Çerkezoğlu şunları söyledi:

"Ne sınıf mücadelesi açısından kadın sorunu, bir yönetimde temsil sorununa indirgenebilir. Ne de bizim yönetimdeki varlığımız kadın kimliğime indirgenebilir.

İşçi sınıfı içinde kadın emeğinin ağırlığı artar ve gerici liberal AKP iktidarının da kattığı ivme ile kadın emeği üzerindeki sömürü koşulları bu kadar boyutlanırken, kadın sorununun ve kadın mücadelesinin sınıf mücadelesine katılımı daha bütünlüklü olarak ele alınmalı. Yönetimdeki temsil önemli olmakla birlikte, bu koca sorunun çözümü karşısında devede kulak kalır.

Öte yandan biz Devrimci Sağlık-İş olarak taşerona karşı mücadelede simgeleşen bir örnek teşkil ediyoruz. Taşeronlaştırmaya karşı militan mücadelemiz, toplu sözleşme düzeneğine sıkışmayan hak alma mücadelelerimiz, asgari ücret mücadelesini emekçilerin bütününü kesen bir mücadele olarak örgütleyişimiz, emeğin yeniden üretim alanında süren sosyal hakları da bir temel mücadele gündemi olarak ele alışımız takdir edilir ki es geçilecek şeyler değildir. Ben evet bir kadınım ancak böylesi bir çizgiyi somut olarak örgütleyen bir sendikanın başkanıyım."

'1 MAYIS'TA İŞÇİ SINIFININ ÜLKEDE YAŞANANLARA SEYİRCİ KALMAYACAĞINI GÖSTERECEĞİZ'

1 Mayıs'a çok az bir süre kaldığına dikkat çeken Arzu Çerkezoğlu DİSK'in yeni yönetiminin ülkenin kaderi belirlenirken  işçi sınıfının sözünün birleşik ve güçlü bir biçimde çıkmasını sağlaması gerektiğini ve 1 Mayıs'ı bu doğrultuda değerlendirmenin acil görevleri olduğunu ifade etti

"Bu 1 Mayıs'ta dost düşman işçi sınıfının, solun bu ülkede yaşananlara, emeğe yönelik saldırılara, savaşa, sömürüye, faşizme seyirci kalmayacağını, bu ülkeyi yeniden kurma iradesini de gösteren bir özne olarak var olacağını görmeli." diyen Çerkezoğlu Kürt sorununun çözümü konusunda önemli bir sürecin yaşandığı, üç seçimin önümüzde bulunduğu bir dönemde işçi sınıfının aktif bir özne olarak sahne almasını sağlamanın öncelikli görevleri olduğunu belirtti.

EmekDunyasi.Net/Ajanslar

 

Bağlantılı Haberler