08 Mayıs 2013, Çarşamba

Bakan Çelik emeği savunan sendikacı arıyormuş!

Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in İzmir'de yaptığı konuşma hükümetin taşeronlaşma düzenlemesini kıdem tazminatı fonu düzenlemesiyle birlikte gündeme getirmeye hazırlandığını ortaya koydu. Çelik, hükümetin bunu başarmak için ne tür sendikacılara ihtiyacı olduğunu da tarif etmeyi unutmadı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Haftasının açılışında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik kıdem tazminatı uygulamasını yeniden gündeme getirdi ve "Emeği savunacak sendikacı arıyorum" sözleriyle bu düzenlemeye evet diyecek işbirlikçi sendika arayışını ifade etti.

İŞ CİNAYETLERİ AZALIYOR İDDİASI

Konuşmasında iş cinayetlerine de değinen Faruk Çelik, "Çalışma hayatında iş kazaları ve meslek hastalıkları ve neticesinde binlerce can kaybediyoruz. İstatistiklere göre 2002 yılında 100 bin işçiden 17'si hayatını kaybederken, bugün 9 işçi hayatını kaybediyor." dedi. 10 yıllık uygulamalarda işçi sayısında yüzde 128'lik artışa karşın iş yeri sayısında yüzde 111'lik artışın olduğunu açıklayan Çelik, "İş kazalarında kaybettiğimiz kişi sayısında yarı yarıya düşüş var." diyerek iş cinayetlerinde yaşanan vahim tabloyu yumuşatmaya çalıştı.

Çelik şöyle devam etti: "Bu memnuniyet verici olsaydı bu haftaları düzenlemezdik. 100 bin işçide 9 rakamı yüksek bir rakamdır. Yönümüzü Avrupa'ya dönmüş bir ülkeyiz. Gelişmiş 15 Avrupa ülkesinde yüz bin işçide ölüm 1-2 işçi arasındayken 27 Avrupa ülkesinde ortalama 3-4 iken bizde bunun 8-9 aralığında olması kabul edilebilir değildir."

İKİNCİL MEVZUAT DÖNEMİ BAŞLAYACAK

Bakan Çelik, iş sağlığı ve güvenliği konusundaki altyapı ile farkındalığın artırılmasına yönelik çalışmaların yaygınlaştırılması gerektiğini bildirdi.

İnsanların, iş kazaları ile meslek hastalarından etkilenin kişilerle empati kurmakta güçlük çektiğini anlatan Çelik, "Bu insanın bir yuvanın annesi, babası olduğu ve o ateşin o yuvaya düştüğünü düşündüğünüzde nasıl bir tablonun karşınızda olduğunu çok daha rahat görebiliriz" şeklinde konuştu.

6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununu kapsamında 2 ay içinde 32 ikincil mevzuatın yürürlüğe gireceğine dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:

'187 SAYILI SÖZLEŞMEYİ MECLİSTEN GEÇİRECEĞİZ'

"187 sayılı sözleşmeyi de Meclisten geçireceğiz. Mevzuat açısından kamunun üzerine düşen görev neyse kamu bu görevini yerine getiriyor. Biz işçi ve işverenin de yer aldığı üçlü sac ayağıyız. İşçi kardeşim de iş sağlığı ve güvenliği bilincine sahip olmalı. İşveren 'Önce insan' diye yola çıkmalı.

İşçi işveren ve kamu büyük bir dayanışma içinde bu olumsuz tabloları ortadan kaldırabilir. Bu dayanışma anlayışının gelişmesi için çok yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Bakan Çelik, bilim insanlarının çalışma hayatına öncülük etmesi gerektiğini, bakanlık olarak çalışma hayatındaki sorunları bilimin öncülüğünde çözülmesinin büyük önem taşıdığını bildirdi.

Bakan Çelik, çalışma hayatına önemli yenilikler getiren 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununu, dört dörtlük bir yasa olmadığını, yasanın gelişiminde ikincil mevzuat konusunun ağırlık taşıdığını anlattı.

Çalışmalarında sendikaların görüşlerine gereken önemi verdiklerine işaret eden Çelik, şöyle konuştu:

"Diyaloğa önem veriyoruz. Çalışma hayatı ile ilgili önümüzde ne varsa bir bir ortadan kaldırıyoruz. Taşeron işçileri konusu ifade edildi. İzmir'de söylüyorum geliniz, bu sorunu çözelim.

TAŞERON DÜZENLEMESİYLE KIDEM TAZMİNATINI BİRLİKTE GÜNDEME GETİRME HAZIRLIĞININ SİNYALLERİ

Bu sorunun en önemli yönü tazminat mahrumiyetidir. 12 ay çalışmayan işçiye kıdem tazminatı vermiyorsunuz. '1 ay çalışan işçimize tazminat verelim, fon sistemine geçelim' diyorum, cevap alamıyorum.

'Kamudaki 380 bin işçinin ve özel sektördeki işçilerin mevcut konumlarını devam ettirelim, fon uygulamasına geçelim ve yüzde 90 işçinin tazminat alamadığı, yüzde 10 işçinin tazminat aldığı süreci noktalayalım diyoruz.

ÇELİK'TEN FON GÜZELLEMESİNE DEVAM

Çelik, işçi sendikalarının grev nedeni saydığı kıdem tazminatını gündeme getirdi, "Hükümet olarak biz diyoruz ki, bir fon olsun herkes bu tazminattan bir pay alsın diyoruz" dedi.

Taşeron sistemini 1,5 yıldır tartıştıklarını belirten Çelik, "Hem işçisiyle hem belediyesiyle hem kamu kurumlarıyla hem kamu ihale kurumuyla hem sendikalarla. Tartışıyoruz fakat henüz sonlandıramadık. Yine milletvekilleriyle bir toplantımız var. Oradan gelecek olan bilgileri aldıktan sonra bu alt işveren dediğimiz taşeron uygulamasına bir çeki düzen vereceğiz. Hükümet bu konuda kararlı" diye konuştu.

ÇELİK EMEĞİ SAVUNACAK SENDİKACI ARIYORMUŞ!

Bakan Çelik, kıdem tazminatı konusunun sendikalar tarafından grev nedeni olarak ilan edilmesinden duyduğu rahatsızlığı da şu sözlerle ifade etti: "Sendikacı arıyorum, bunu tartışacak, emeğin hakkını savunacak sendikacı arıyorum. Sorunları torunlara bırakmayalım. Gelin sorunları çözelim. Çözmek, ben merkezli değil 'biz' merkezli olacak. Tarafları davet ediyorum bir kez daha. İş Sağlığı Güvenliği haftası sebebiyle yine bir çağrıda bulunuyorum."

'KAYIT DIŞI ÇALIŞAN SAYISI YÜZDE 52'DEN YÜZDE 37'YE DÜŞTÜ'

Çelik, sigortasız işçi sayısındaki artışa yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını, yüzde 52 oranında olan kayıt dışı oranını yüzde 37 seviyesine düşürdüklerini sözlerine ekledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron çalışmayı yaygınlaştırmayı hedefleyen yasal düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

ÇELİK: TAŞERONLAŞTIRMAYI BİTİRME AMACIMIZ YOK, HİZMET ALIMI HERYERDE VAR

Hizmet alımının dünyanın her yerinde olduğunu söyleyen Çelik, bu konuda taraflarla uzlaşmanın kolay olmadığını öne sürdü.
Çelik, taşeronlaşmayı bitirme amaçlarının olmadığını söyledi, "taşeronlaşmadaki haksızlıklar, emeğin sömürüsüne dönük şu anki uygulamaları ortadan kaldırmaya dönük bir çalışma içerisindeyiz" iddiasında bulundu. Çelik, ekledi: "Yoksa hizmet alımı dünyanın her yerinde var, Türkiye'de de olacak. Ama hangi koşullarda bu hizmet alımı yapılıyor ve yapılması gerekiyor. Bizim tartıştığımız şu andaki konu bu. Hükümetin de bu konuda kararlılığı var."

SÖZLEŞMELİ PERSONEL NE ZAMAN KADROYA ALINACAK?

Çalışma Bakanı Çelik, gazetecilerin soruları üzerine sözleşmeli personelin kadroya ne zaman geçeceği üzerinde durdu. Süreçle ilgili bir Bakanlık olarak çalışmaları tamamladıklarını anlatan Çelik, "Sayın Başbakanımıza sunacağız. O noktada yani şu anda" dedi.

Bakan Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan talimat beklediklerini belirterek, şöyle devam etit: "Çünkü Bakanlar Kurulu'nda bunlar görüşüldü. Taraflarla görüşüldü. Şimdi biz de bunu Sayın Başbakana takdim edeceğiz. Bu işin kolay tarafı. Kadroya alınacak mı alınmayacak mı? Birileri de sözleşmeli olabilir miyiz diye. Bununla ilgili tüm bilgiler hazır. Yani bizim alternatifli çözümlerimiz, personel statüleriyle ilgili hazır. Ama bunların hangisi hükümet tarafından ve sayın Başbakan tarafından uygulamaya konması gerekir talimatı alınca, hemen yerine getireceğiz."

İLO TÜRKİYE DİREKTÖRÜ EFENDİOĞLU: TÜRKİYE'DE 2011 YILINDA BİN 700 İŞÇİ İŞ KAZALARINDA ÖLDÜ

Uluslararası Çalışma Örgütü Türkiye Direktörü Ümit Deniz Efendioğlu ise işçi ölümlerinin yüzde 86'sının meslek hastalıklarından kaynaklandığını, Türkiye'de 2011 yılı SGK verilerine göre bin 700 işçinin iş kazalarında yaşamını yitirdiğini kaydetti.

EmekDünyası.Net/Ajanslar