30 Mayıs 2013, Perşembe

DİSK'ten Gezi Parkı saldırısını kınadı ve çağrı yaptı

DİSK'ten Gezi Parkı açıklaması: İstanbul emeğin başkenti, öyle de kalacak!

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Taksim Gezi Parkı'ndaki ağaçların kesilmesine ve nöbet tutan yurttaşlara yönelik polis saldırısını kınadı.

Gezi Parkı'nın rantçıların, paraya tapanların değil, yaşam alanlarına sahip çıkanların tarihi mirası olduğunu belirten Beko, "Sermayenin azgın temsilcileri, İstanbul'u yerle bir edip yeni rant alanları inşaa etmek üzere verdikleri sözü tutmaya ant içtiklerini bir kez daha gösterdiler" dedi.

'KENTSEL TALAN SÜRECİ ŞİMDİ DE TOPLUMSAL YAŞAMIN BELLEĞİ OLAN MEYDANLARI HEDEFLİYOR'

Kentteki tarihin binaların rezidans otel, her arsanın beton bina, her parkın AVM, her ağacın kereste ve kamusal alanların kendi özel mülkiyeti olarak gören "saltanatçılar"ın, kamusal yaşam alanlarını savunanlara biber gazı, coplar ve panzerlerle saldırdıklarını söyledi. Kentsel talan sürecinin şimdi de toplumsal yaşamın belleği olan meydanları ortadan kaldırmaya yöneldiğini kaydeden Beko, "Siyasal iktidar geçmişin anısını yok etmekte kararlı. İstanbul sil baştan yeniden dizayn edilirken, tarihi de yeniden yazılmak isteniyor" diye belirtti.

'İSTANBUL EMEĞİN BAŞKENTİ, ÖYLE DE KALACAK'

AKP'yi eleştiren Beko, şöyle devam etti: "Bu tutumuyla 'Kentin sadece iki sahibi vardır' diyor sivil dikta: 'İktidar ve piyasa!' İkisi de aynı kapıya çıkıyor, sermayenin sınırsız egemenliği! Bizlere sunulan seçenek ise ya müşteri ya da 'marjinal suçlu' olmak.
İstanbul, Türkiye işçi sınıfının, yaşamını sürdürmek için emeğini satmak zorunda olan milyonların acılarının, özlemlerinin, umutlarının kentidir. İstanbul emeğin başkentidir. Ve öyle de kalacaktır!"
Yaşam alanlarını korumak için günlerdir nöbet tutan çevrecilerin mücadelesini selamlayan Beko,

"YANLARINDAYIZ, YANLARINDA OLACAĞIZ'

Bu arada DİSK Yönetim Kurulu ve Başkanlar Kurulu, "Hükümetin rantçı ve kamusal alanları kendi özel mülkiyeti gibi gören anlayışına karşı" yarın saat: 13.00'da Gezi Parkı'nda olacağını bildirdi.

EmekDünyası.Net/ETHA