18 Temmuz 2013, Perşembe

DİSK: Genç ve kadın işsizliği artıyor

Gezi Parkı direnişinin öne çıkan iki toplumsal kesimi olan gençlerin ve kadınların yaşadığı işsizlik sorunu DİSK-AR tarafından raporlaştırıldı. DİSK-AR eğitimli gençlerde ve özellikle kadınlarda işsizliğin arttığını ortaya koydu.

Gezi parkı direnişi'nin iki ana toplumsal dayanağının gençlik ve kadınlar olduğu tüm uzmanların ve direnişçilerin ortaklaştığı değerlendirmelerden birisi. İşsizlik bu kesimlerin yaşadığı sorunların en önemlileri arasında öne çıkıyor. Ancak resmi rakamlara da yeterince yansımayan veriler bir süredir DİSK'e bağlı Araştırma Enstitüsü tarafından raporlaştırılıyor. DİSK-AR tarafından açıklanan son raporda da TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı İşgücü Anketi Nisan 2013 dönem sonuçlarını değerlendirildi.

DİSK-AR'IN DEĞERLENDİRMESİNİN SATIR BAŞLARI:

*Ocak-Ağustos 2012 dönemi ile Eylül 2012-Mart 2013 dönemleri arasında işsizlik oranı TÜİK'e göre ortalamalarda 0,3 puan artarak, % 9,1'den, % 9,4'e çıktı.

KADIN İÇİN GENİŞ TANIMLI İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 23, GENÇLER İÇİN YÜZDE 20

* Nisan 2013 dönemi için iş arama kanallarını kullanmayan ve bu nedenle işsiz sayılmayanlar dahil edildiğinde işsizlik oranı %9,3 değil %15,3, işsiz sayısı da 2 milyon 641 bin değil 4 milyon 625 bin kişi olarak gerçekleşti.

* Kadınlar için geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 23, gençler için yüzde 29 oldu.

YÜKSEKOKU MEZUNU KADINLARDA İŞSİZLİK ERKEKLERİN İKİ KATINDAN FAZLA

* Yüksekokul mezunu kadınlarda işsizlik Nisan 2013 dönemi için erkeklerin yüzde iki katından fazladır. Bu kategoride yer alan kadınların işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 63 bin kişi artış göstererek 210 binden 273 bine fırladı.

* Eksik ve yetersiz istihdam edilenlerle beraber genç işsizliği %29'a ulaşmıştır. 18-24 yaş arası genç işsiz sayısındaki artış 80 bin kişi ile toplam işsizlikteki artışın üçte birinden fazlasını oluşturmuştur.

* Gizli işsiz olarak görülen eksik ve yetersiz istihdam edilenler de ilave edildiğinde genel işsizlik oranı yüzde 18,3, işsiz sayısı 6 milyon 548 bin düzeyinde.

GÜVENCESİZ ÇALIŞMA HIZLA YAYGINLAŞIYOR

* Güvencesiz çalışma hızla yaygınlaşıyor. 2009 yılı Nisan dönemi ile karşılaştırıldığında geçici çalışanların sayısı % 58 artarak, 1 milyon 220 binden, 1 milyon 925 bine yükseldi. İstihdama yeni katılan her dört kişiden biri geçici bir işte çalışma hayatına dahil oldu. Bu durum artık geçici çalışmanın temel istihdam biçimlerinden biri haline geldiğini gösteriyor.

DİSK-AR: İŞVEREN ÇEVRELERİ KURALSIZ VE GÜVENCESİZ ÇALIŞMA BİÇİMLERİNİ YAYGINLAŞTIRMAK İSTİYOR

DİSK-AR'ın çalışmasında işveren çevrelerinin istihdam yapısının niteliğini bozarak, yani yoğun çalışma koşulları altında, daha kuralsız ve güvencesiz çalışma biçimlerini yaygınlaştırmak istediği, hükümetin de bu talepleri Ulusal İstihdam Strateji belgesi ile programlaştırdığı vurgulandı: "Ucuz işgücü için, taşeron çalışmayı yaygınlaştırmayı, kıdem tazminatını fona devrederek orta vadede ortadan kaldırmayı, kölelik bürolarını hayata geçirmeyi hedefleyen bu belge, işsizlik verilerindeki artışla birlikte daha sık gündeme gelecektir.

EmekDünyası.Net/Sendika.org