23 Kasım 2013, Cumartesi

Eğitim emekçilerine "Öğretmenler günü" arifesinde polis müdahalesi

Eğitim emekçilerine de yürümek yasak

"Mesleğimize, geleceğimize, onurumuza sahip çıkıyoruz" sloganıyla Ankara'da toplanan binlerce eğitim emekçisi Milli Eğitim Bakanlığı'na yürümek isteyince polis müdahalesine maruz kaldı. Saldırıya #EğitimEmekçileriDireniyor hashtag'i altında sosyal medyadan tepki yağdı.

"Mesleğimize, geleceğimize, onurumuza sahip çıkıyoruz" sloganıyla Ankara Tandoğan'da bir araya gelen ve Milli Eğitim Bakanlığı'na yürümek isteyen Eğitim-Sen üyelerine, polis gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti.

POLİS MÜDAHALESİ SONUCU BİR KADIN EĞİTİM EMEKÇİSİ YARALANDI

Polisin saldırısında kadın eğitim emekçisi, başına isabet eden gaz bombasıyla yaralanarak, hastaneye kaldırıldı.
Polis, Eğitim-Sen üyelerinin Milli Eğitim Bakanlığı'na yürümesine izin vermedi. Dağılın uyarısına karşın Milli Eğitim Bakanlığı'na yürümekte ısrar eden eğitim emekçileri önüne barikat kuran polis, daha sonra gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırıya geçti.

Yarım saat süren saldırı sırasında bir kadın eğitim emekçisi başına isabet eden gaz bombası fişeği ile yaralandı.
Müdahalenin ardından eğitim emekçileri, YKM önünde yeniden bir araya geldi, "Bu daha başlangıç, mücadeye devam", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarını attı.

AN BE AN GELİŞMELER

14.49 Demirtepe Köprüsü'nün altında TOMA'lar ile yeniden polis saldırısı başladı.

14.37 Direnişçi öğretmenler GMK Bulvarı'ndan ilerlerken TOMA, akrep ve çevik kuvvetler de arkalarından gelmeye başladı. Polis araçlarından kitleye dağılmaları yönünde anonslar yapılıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, dört tanker ile polisin su stoklarına katkı sundu.

14.33 GMK Bulvarı'nda bekleyiş ve gürültü eylemi sürüyor.

14.24 Çapul Tv'ye konuşan Eğitim-Sen MYK üyesi Betül Öztürk Korkut, AKP'nin öğretmenlere 24 Kasım hediyesinin gaz bombası ve tazyikli su olduğunu söyledi. Öğretmenlerin güvenceli iş hakkından, meslek onurlarından, haklarından, öğrencilerinden ve eğitim hakkı mücadelesinden vazgeçmeyeceğini söyleyen Korkut "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" diyerek konuşmasını bitirdi.

14.17 GMK Bulvarı bir kez daha binlerle doldu. Öğretmenler, elektrik direklerine ve kutulara vurarak gürültü eylemi yapıyor.

14.15 Eğitim-Sen'liler, Kızılay Meydanı'nın GMK Bulvarı girişinde bir kez daha buluştu. Yüzlerce kişi "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganları atıyor.

14.13 Polis, Menekşe Sokak'taki FKF bürosuna da gaz attı.

14.11 GMK Bulvarı'nın paralelindeki Kumrular Sokak'ta çevik kuvvet polisleri 15-20 kişilik gruplar halinde sokak başlarını tutmuş durumda.

13.59 İzmir, Menekşe gibi ara sokaklardan çıkan direnişçi öğretmenler, GMK Bulvarı'nda yeniden bir araya geldi.

13.58 Demirtepe güzergahında iki TOMA ve akrepler ile saldırı sürüyor.

13.52 Eğitim emekçilerinin büyük kısmı Demirtepe ve Necatibey Caddesi'ne kadar çekildi. Polisin saldırısı sürüyor.

13.49 Başından gaz bombasıyla yaralanan bir kadın kanlar içinde yerde kaldı. Kadın alelacele ambulansla hastaneye kaldırıldı.

13.43 Saldırının gerçekleştiği alanda çok sayıda yaralı var. Yaşlı bir kadın gaz bombalarından fenalaştığı sırada çok sayıda polisin saldırısına uğradı. Görgü tanıkları kadının durumunun ağır olabileceğini aktardı.

13.40 Yoğun bir biçimde gaz bombası kullanıldı. Rüzgarın da etkisiyle Kızılay Meydanı gaz bulutu altında kaldı. Polis, öğretmenleri GMK Bulvarı'nda takibe başladı, direniş sürüyor.

13.35 Polisin öğretmenlere saldırısı sürüyor. Öğretmenler direniyor.

13.31 GMK Bulvarı üzerinde bekleyişin sürdüğü sırada TOMA'lardan tazyikli su sıkılmaya başlandı. Birkaç saniye sonra ise çevik kuvvet polisleri gaz bombaları atmaya başladı.

13.29 Eğitim-Sen'lilerin bekleyişi sürerken polis hiçbir uyarı yapmadan saldırıya geçti.

13:13 Emniyetle yapılan görüşmeler sonucunda çevik kuvvet Kızılay girişine doğru çekildi. Ancak eğitim emekçilerinin yaklaşmasıyla birlikte tekrar saldırı hazırlıkları başladı.

13.07 Polis bir kez daha hazırlık yapmaya başladı. Meydandaki TOMA sayısı dörde, akrep sayısı ikiye yükseltildi.

12.50 Polis barikatı bir adım geri çekildi. Eğitim emekçileri de barikata giderek yakınlaşıyor.

12.34 Polisin dağılın anonslarına sloganlarla karşılık veriliyor.

12.30 Kızılay Meydanı'na takviye olarak akrep de getirildi.

12.28 Eğitim-Sen yöneticilerinin polis yetkilileri ile yaptığı görüşmede gerilim yükseldi. Eğitim-Sen'liler barikatın açılmasını ve Milli Eğitim Bakanlığı'na yürüyüşün sürmesini talep ediyor.

12.18 Polis helikopteri de Kızılay semalarında turuna başladı.

12.10 "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganlarıyla bekleyiş sürüyor.

12.03 TOMA'lar barikatın önüne getirildi. Çevik kuvvet polislerine de kask takmaları talimatı verildi. Eğitim-Sen'liler bekliyor.

12.01 Polis araçlarından "Dağılın" anonsu yapılıyor.

12.00 Sayısı 10 bine yaklaşan eğitim emekçileri GMK Bulvarı'nı çift yönlü trafiğe kapattı.

11.55  Polis barikatına iki TOMA da getirildi.

11.45 Eğitim-Sen korteji Kızılay'a ulaştı. Kızılay Meydanı'nın girişinde polis barikatları bulunuyor.

Eğitim-Sen'in "Meslek onurumuza, geleceğimize ve haklarımıza sahip çıkmak için" diyerek çağrıcılığını yaptığı miting için binlerce eğitim emekçisi, veli ve öğrenci 15 Şubat 1969′da TÖS'ün Büyük Eğitim Yürüyüşü'nü başlattığı Tandoğan Meydanı'nda bir araya geldi. Ankara toplumsal muhalefeti de eğitim emekçilerine destek olmak amacıyla Tandoğan'da buluşmaya başladı.

Binlerce kişi, GMK Bulvarı'nı trafiğe kapatarak kortejlerini oluşturmaya başladı. Eğitim-Sen kortejlerinde AKP ve Cemaat arasındaki dershane tartışmasından kızlı-erkekli öğrenci evlerine, karma eğitimden baskı ve soruşturmalara kadar çeşitli dövizler bulunuyor.

EmekDünyası.Net/sendika.org/etha/sol.org