01 Şubat 2014, Cumartesi

Enerji-Sen Başkanı Ali Duman:

'Taşeronluk bitmeden gasplar bitmez'

Enerji-Sen de TİS yetkisi alamayan sendikalardan. Sendikanın Genel Başkanı Ali Duman sektördeki taşeronlaşma sona erdirilmeden bu sorunun çözülemeyeceğini vurguluyor.

Ocak 2014 istatistiklerinde de yüzlerce üyesi yok sayılarak TİS yetkisinden mahrum bırakılan DİSK'e bağlı Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman ETHA'ya yaptığı açıklamada "Taşeronluk bitmeden gasplar bitmez" dedi.

OCAK 2014 İSTATİSTİKLERİ YAYIMLANDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı "6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Gereğince; İşkollarındaki İşçi Sayıları ve Sendikaların Üye Sayılarına İlişkin 2014 Ocak Ayı İstatistikleri Hakkında Tebliğ" Resmi Gazete’de yayımlandı.

ENERSİ-SEN YETKİ ALAMADI

Enerji iş kolunda örgütlenen DİSK'e bağlı Enerji-Sen açıklanan istatistiklerde toplu iş sözleşmesi için yetki alamadı.

Enerji iş kolunda ağırlıklı olarak ise taşeron işçileri örgütleyen Enerji-Sen'in Genel Başkanı Ali Duman, yetki alamamalarının nedenlerini ETHA'ya anlattı.

'ÖRGÜTLENMEYE 2010 YILINDA BAŞLADIK VE ÖZELLİKLE TAŞERON İŞÇİLERİ ÖRGÜTLEDİK'

2010 yılından bu yana özellikle taşeron işçileri, güvencesiz çalışan işçileri örgütlediklerini ifade eden Duman, DİSK'e bağlı ve sağlık işkolunda örgütlenme çalışması yürüten Dev Sağlık-İş ile aynı kaderi paylaştıklarını belirtti.

Duman, taşeron bünyesinde çalışan işçilerin çoğunluğunu TEDAŞ işçilerinin oluşturduğunu, özelleştirmeden sonra da işçilerin taşeron olarak çalıştığını kaydetti. "Bu işçilerin bir kısmı inşaat sektöründe, bir kısmı büro çalışanı ve bir kısmı da nakliyat işçisi olarak gösterilmekte ve bundan kaynaklı üye sayımız üçte biri kadar görülüyor. İşçiler farklı işkollarında göründüğü için sendika üyesi olarak görünmüyor" diyen Duman üye yaptıkları işçilerin istatistiklerde yer almadığını belirtti.

BİR GÜNDE İŞKOLU DEĞİŞTİRİYORLAR

Enerji işçilerinin, enerji iş kolunda gösterilmesi için iş kolu tespiti yapmak gerektiğini söyleyen Duman, bunun da çözüm olmadığına dikkat çekti. Duman, "Taşeron yeni şirket kurarak işkolunu bir günde değiştirebiliyor. Biz onu hukuki takibini yapamıyoruz. Peşinden koşamıyoruz. Bu durumda bütün üyelikleri tekrardan düşürebilmeyi taşeronun inisiyatifinde kalıyor" diye konuştu.

Bu sorunun asıl çözümünün taşeron sistemin ortadan kalkması olduğunu vurgulayan Duman, "Asıl işverenin hükümlülüğünde ve asıl iş verenin işkolunda sayılması gerekir" dedi. Taşeron sisteminin uygulanmasının siyasi bir karar olduğunu ifade eden Duman, "Yani kimi sendikalara ayrıcalık tanınıyor. Özellikle Hak-İş'e bağlı sendikalara. Ama DİSK'e bağlı sendikalara gelince işkolu gibi on çeşit baraj çıkarılıyor" şeklinde konuştu.

EmekDünyası.Net/ETHA