03 Şubat 2014, Pazartesi

Afrika'dan Asya'ya dünya emek gündemi

Dünya ölçeğinde özellikle Afrika Kıtası ve Asya'da yaşanan işçi eylemlerinin kısa bir özeti Birgün tarafından hazırlandı.

Dünya ölçeğinde özellikle Afrika ve Asya bölgesinde işçi haretenin öne çıkan ülkeleri ve gündemleri Birgün Gazetesi tarafından derlendi.

KENYA: 6 bin tekstil işçisi iş bıraktı »Kajiado County serbest ticaret bölgesindeki New Wide Garments Şirketi'ndeki 6 bini aşkın tekstil işçisi, 21 Ocak'ta greve gitti. Terziler ve Tekstil İşçileri Sendikası (TTWU)'ye üye işçiler; hastalık maaşı ödenmesini, yaralı işçilere tazminat verilmesini ve fazla mesailerinin geciktirilmeden ödenmesini istiyor.

***

ZAMBİYA: Üniversitede iş yavaşlatma eylemi»Kabwe kentindeki Mulungushi Üniversitesi okutmanları, geçen hafta sonunda iş yavaşlatma eylemine başladı. Yüzde 21 maaşlarına zam istiyorlar. Üniversite yönetimi yüzde 10 öneriyor. Copperbelt Üniversitesi Akademik Birliği (CBUAU)'ya üye okutmanlar, geçen yılın Ekim ayından bu yana toplu görüşmeleri yürütüyor. Üniversite yönetimin kendi maaşlarına yüzde 21 zam yapması okutmanların tepesini attırdı.

***

NAMİBYA: Altın madeninde grev »Karibib'deki AngloGold Ashanti Navachab altın madeninde çalışan Namibya Maden İşçileri Sendikası (MUN) üyesi yaklaşık 160 madenci, geçen hafta greve başladı. 2013 Ağustosundan bu yana toplu sözleşme görüşmeleri sürmekteydi. İşçilerin ücret artışlarını kabul eden işveren, yıl sonu ikramiyesi olarak talep edilen 13. maaş ödemesine hayır demişti.

***

NİJERYA: Sağlık emekçileri 3 günlük grevle uyardı »Sağlık personeli dışında tüm tıbbi laboratuvar personeli, eczacı, hemşire, röntgen ve fizyoterapistlerin yer aldığı ülke çapındaki 3 günlük uyarı greviyle Birleşik Sağlık Sektörü Sendikaları (JOHESU) hükümeti uyardı.  Sağlık emekçileri; hükümetin önceki toplusözleşme hükümlerini uygulamasını ve mahkeme kararlarıyla kabul edilmiş birleşik maaş ödemelerine başlamasını istiyor.

***

GÜNEY AFRİKA: Platin üretimi durdu »Anglo American Platinum (Amplats) tarafından işletilen Impala Platinyum ve Lonmin Platinyum maden ocaklarında çalışan Maden ve İnşaat İşçileri Sendikası (AMCU)'ya üye 70 bin madenci, 23 Ocak'ta greve başladı. İşçiler yaşanabilecek bir ücret artışı yapılmasını istiyor.

***

NEPAL: Doktorlar grevdeydi »Özel ve kamuya ait toplam 400 hastanedeki Nepal Tıp Derneği (NMA) üyesi doktorlar 18 Ocak'ta grev yaptı. NMA, tıp fakültesine yapılan atamalardaki siyasi girişime karşı çıkıyor ve devlet tarafından işletilen eğitim hastanelerinde daha fazla şeffaflık ve özerklik istiyor.

***

PAKİSTAN: Öğretmenlerden 'barışçıl eylemler' »Pakistan'ın güneydoğusundaki Sindh eyaletindeki devlet okullarında görev yapan öğretmenler özlük sorunlarının çözüme kavuşturulmaması üzerine 16 Ocak'tan itibaren oturma eylemi, "simgesel" bir günlük açlık grevi gibi "barışçıl eylemler"e başladı. Khairpur bölgesinin çeşitli kentlerinde de aynı tarihte İlkokul Öğretmenleri Derneği üyeleri; Tharparkar'daki işten atılan meslektaşlarının işe geri alınması, sözleşmeli öğretmenlere kadro verilmesi için simgesel birer günlük açlık grevi yaptı.

EmekDünyası.Net/Birgün