04 Şubat 2014, Salı

SGK binasındaki çökme teknik hatadan kaynaklı

MMO, SGK inşaattında yaşanan iş kazasının tamamen teknik hatadan kaynaklandığını belirtti.

İnşaat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası Adana şubeleri, SGK Hizmet binası inşaatında yaşanan ve bir işçinin ölümü, 3 işçinin yaralanmasıyla sonuçlanan iş kazasına ilişkin açıklama yaptı.

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Abdullah Bakır, yaptığı yazılı açıklamada, "Döşeme Mahallesi'nde TOKİ tarafından yapımı sürdürülen, SGK'ya ait hizmet binası inşaatının 4. katında beton dökümü yapılırken ilgili standartlara uyulmamış, işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili gerekli önlem alınmamış ve bu nedenle kalıpta çökme meydana gelmiş olup, bir işçimiz hayatını kaybetmiştir. Ayrıca biri ağır üç işçimizin de hastanede yaralı olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Hayatını kaybeden işçimizin ailesine sabır diliyor, yaralı işçilerimizin bir an önce sağlığına kavuşmasını temenni ediyoruz" dedi.

İş kazaları konusunda Türkiye'nin dünya 3.'sü, Avrupa ülkeleri arasında da birinci sırada yer aldığını hatırlatan Bakır, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın verilerine göre, iş kazalarının yüzde 34'ünün inşaat işkolunda meydana geldiğini belirtti. Daha vahiminin, iş kazalarının yüzde 50'sinin "kolaylıkla" önlenebilecek kazalar olduğuna dikkat çeken Bakır, "Alınacak tedbirler proje üretim aşamasından başlayarak bütün üretim safhalarını içerecek şekilde insan odaklı olmalıdır. İşverenlerin konuya maliyet hesapları üzerinden yaklaşması engellenmeli, emniyetsiz çalışma ve kaza riskleri mesleki uzmanlığa haiz mühendislerce her iş için tespit edilmeli, planlı bir şekilde sürdürülebilir tedbirler alınmalı, işçiler bu doğrultuda eğitilmeli, iş ekipmanlarının teknolojiye ve standartlara uygun olması sağlanmalıdır" dedi.

İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET

Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Bekir Kamışlı da konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, SGK binasındaki çökmenin iş kazasından öte cinayet olduğunu belirtti.

Olay yerinde yaptıkları inceleme sonucunda çökmenin kat betonu dökümü sırasında kalıp çakım hatasından dolayı ortaya çıkan kalıpta kayma nedeni ile meydana geldiğini bildiren Kamışlı, çökmenin tamamen teknik hatadan dolayı yaşandığının altını çizdi.

Kamışlı, "Bir inşaat kazası olarak zikredilen bu olay aslında teknik ihmal neticesi ortaya çıkmış bir felakettir. Ölüm ihmale bağlı bir cinayettir. Bu cinayetin bir nolu faili de 4708 sayılı yapı denetim kanunudur. Bu kanun kamu binalarının inşaat denetimini yapı denetim sistemi dışında tutarak tam bir denetimde boşluk yaratmış ve bu tür kazalara yasal mevzuatta zemin oluşturmuştur" dedi.

İmar Kanunu'na göre, kamuya ait yapı ve tesislerin yapı denetiminden muaf tutulduğunu hatırlatan Kamışlı, "Sonuç olarak bu yapının çökmesinin nedeni öncelikli olarak yapı denetimden muaf olması ve kontrol mekanizmasının sağlıklı işlev görmemesidir" dedi.

Kamışlı, yaşamını yitiren işçinin ailesine başsağlığı, yaralanan işçilere de acil şifalar diledi.