04 Şubat 2014, Salı

TPIC işçileri Petrol-İş'de örgütlendi

BOTAŞ'a bağlı TPIC'de çalışan 500'ü aşkın işçi, Petrol-İş Sendikası'na üye oldu. Sendika, TPIC yönetimine "Taşeronu aradan çıkarın, toplu sözleşme masasına gelin" çağrısında bulundu.

Petrol-İş Sendikası örgütlenme çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak Turkish Petroleum International Company (TPIC) şirketine ait petrol ve jeotermal sondaj sahalarında çalışan 500'ü aşkın işçi, Petrol-İş Sendikası'na üye oldu.

TPAO'YA BAĞLI BİR ŞİRKET OLARAK 1988'DE KURULDU

1988 yılında TPAO'ya bağlı bir şirket olarak, yurtdışında petrol arama faaliyetleri yürütmek üzere kurulan TPIC, sonraki yıllarda faaliyetlerini yurt içinde yoğunlaştırdı. TPIC'in TPAO'nun özelleştirilmesinin bir aracı olarak devreye sokulduğu değerlendirmeleri yapılırken, TPIC 2012 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla BOTAŞ'a devredildi ve sermayesi arttırıldı. Şirket, 2009'da 11 bin dolar olan personel başına kârlılığını 2012'de 217 bin dolara çıkarırken, farklı taşeron şirketler aracılığıyla ve asgari ücretle işçi çalıştırması eleştiri konusu olmuştu.

İşyerinde örgütlenme çalışması başlatan Petrol-İş Sendikası, kısa zamanda çoğunluğu sağladı. Sendika, 31 Ocak 2014 tarihinde de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yetki başvurusunda bulundu. İşçilerin Petrol-İş'e üyelikleri devam ederken, Bakanlıktan başvurunun sonucu bekleniyor.

PETROL-İŞ'TEN İŞÇİLERE: YUVANIZA HOŞGELDİNİZ

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Petrol-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu, "Birkaç hafta içinde büyük bir irade ortaya koyarak, hızla ve kararlı biçimde sendikamız saflarına katılan TPIC işçilerini kutluyor, yuvanıza hoşgeldiniz diyoruz. Sondaj kulelerinin tepelerinde, dağ başlarında ter, çamur ve yağ içinde gece gündüz çalışan TPIC işçilerinin ortaya koydukları örgütlenme iradesi sendikamız için gurur ve heyecan verici bir gelişmedir" dedi.

TPIC'in birkaç aylık ihalelerle çeşitli firmalardan yaptığı hizmet alımları yoluyla taşeron işçisi çalıştırmasının, İş Kanunu ve Alt İşveren Yönetmeliği'ne ayrıkı olduğunu belirten Petrol-İş, "Sendikamız yüzlerce TPIC işçisinden aldığı güçle bu danışıklı/hileli duruma son vermeye, TPIC işletmesindeki üyelerini ne olursa olsun toplu iş sözleşmesi haklarından yararlandırmaya kararlıdır" dedi.

EmekDünası.Net/ETHA