06 Şubat 2014, Perşembe

THY'de işe dönüşler başladı

THY'de işten çıkarılan personelin işe dönüşü için tüm hukuki engeller aşıldı. THY çalışanları 10 Şubat'a kadar işe geri alınmak için başvuruda bulunabilecek.

THY'de işten çıkarılan 305 çalışandan 235'inin işe dönüşü onaylandı. THY Yönetim Kurulu'nda imzadan çıkan karar ile birlikte 235 çalışanın işe dönüşünün önünde hiçbir engel kalmadı.

THY Teknik A.Ş'den çıkarılan 30 civarında teknisyenin de işe dönüşüne ilişkin kararın birkaç gün içinde onaydan çıkması bekleniyor.

İşe dönüş kararları onaylanan çalışanların 10 gün içinde THY'ye başvuruda bulunarak bir form dolduracakları ve ardından eğitim programına başlayacakları kaydedildi.

THY'ye dönüşü sağlanan çalışanların tazminatını alanlar ile almayanlar olarak farklı kategorilerde işe dönüşlerinin sağlandığı öne sürüldü. Konuya ilişkin ayrıntıların sendika tarafından açıklanması bekleniyor.

Hava- İş Sendikası ayrıca bu süreçte 3000 yeni üye yaptı.

Hava- İş ​Sendikasının konuyla ilgili açıklaması ise şöyle:
'24. Dönem Toplu İş sözleşmemizde mutabakata varılan protokol anlaşması gereği THY A.O. Yönetimi ile sendikamız yönetimi arasında oluşturulan komisyon çalışmaları tamamlanmış ve 256 Üyemizin iş başı yapması uygun görülmüştür.

Teknik A.Ş.’deki 39 üyemiz ile ilgili görüşmelerde hafta içinde sonuçlandırılarak tarafımızdan bilahare açıklanacaktır.

Bazı üyelerimiz işveren tarafından disiplin suçu niteliğindeki suçlar kapsamında görüldüğünden işe iadeleri konusunda mutabakat sağlanamamıştır. Bu arkadaşlarımız için anlaşma protokolüne şerh düşülmüş ve arkadaşlarımızın yasal haklarını araması hususunda ve hukuki süreçte kendilerine sendikamızca her türlü destek verilecektir.

Sendikamız yeni yönetimi göreve geldiği 08 Aralık 2013 tarihi itibariyle olağan üstü bir gayret göstererek yaklaşık yedi ay süren grevi başarıyla bitirmiş ve bu kısa süreçte sendikal yaşamda örneğine az rastlanılacak bir başarıya daha imza atarak, işyerinden atılan yüzlerce üyemizin işe dönüşü sağlanmıştır.

Bu kısa süreçte ayrıca yaklaşık 3000 yeni üye sendikamıza üye yapılarak Ç.S.G.B’ınca yayınlanan Ocak ayı istatistiklerinde sendikamız üye sayısı 16.517 ye yükselmiş ve sendikamız Taşımacılık İşkolunun en büyük sendikası olmuştur.

Yönetimimiz, üyelerimizin desteği ile yeni başarılara imza atmak için fedakarlıkla çalışmaya devam edecektir.
Yeniden iş başı yapacak üyelerimize bu süreçte yaşadıkları sıkıntıların bir daha yaşanmaması dileği ile, sendikamız öncülüğünde yaptıkları mücadele ve verdikleri destekten dolayı teşekkür eder, işe dönüşlerinin hayırlı olmasını dileriz.

İş başı yapacak üyelerimizin sendikamız genel merkezine bizzat gelerek 10 Şubat 2014 saat 17.00’a kadar iş başı formalarını doldurmalarını rica ederiz.'

Sol