19 Şubat 2014, Çarşamba

İşçiler tepki gösterdi

DİSK Greif işçilerini ziyaret etti

Toplu sözleşme görüşmelerindeki dayatmalara karşı fabrikalarını işgal eden DİSK/Tekstil üyesi Greif işçilerini DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK yöneticileri ve bazı DİSK/Tekstil yöneticileri ziyaret etti.

Günlerdir DİSK’in direnişe destek vermemesi işçiler tarafından tepkiye karşılanıyordu. Sloganlarla sendikacıları karşılayan işçiler, sendikanın bugüne kadar kendilerini ziyaret etmemesinin kendilerini kırdığını ifade etti.

İşçiler adına ilk sözü alan Greif işçisi Orhan Purhan, “Direnen işçi dediniz, direniyoruz. Sizi de yanımızda görmek istiyoruz” dedi. DİSK/Tekstil Esenyurt Bölge Temsilcisi Engin Yılgın ise, DİSK/Tekstil sendikasının işçilerin yanında yer almamasının, patron tarafından kullanıldığına dikkat çekti. Greif’in kazanımının tüm işçilerin ve DİSK’in kazanımı olacağını ifade eden Yılgın, yardımın yalnızca yemek vb. şeylerle sınırlı kalmamasını, işçilerin yanında yer alınmasını istedi.  

‘BİRLİK İÇİN BURADAYIZ’

Daha sonra söz alan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Bugün birlik ve beraberlik mesajı vermek için buraya geldik” dedi. Direnişi hiçbir zaman kötülemediklerini ifade eden Beko, direnişin kolay olmadığını, böyle direnişlerde işçinin en başta sendikasını görmek istediğini, şehir dışında olması ve DİSK kuruluş yılı şölenin yoğunluğundan dolayı gelemediklerini söyledi. “Gelin birlikte sorunlarımızı masaya yatırarak konuşalım” diyen Beko,“Biz 5 parçaya bölünürsek kazanamayız. Kimse kimseyi ötelemeden taşın altına elimizi koymamız lazım” dedi.  DİSK’in işçilerin evi olduğunu dile getiren Beko, “Birbirimizi anlayarak temel atmalıyız. Sonra tuğlaları koymak kolay” dedi.
Konuşmaların ardından işçi temsilcileriyle birlikte fabrikayı dolaşan DİSK yöneticileri, fabrikanın yemekhanesinde oturarak bundan sonra ne yapabileceklerini konuştu.

SULTANBEYLİ GREİF’TE İŞ BIRAKMA

Greif’in İstanbul Sultanbeyli fabrikasında çalışan 500 taşeron işçi de sabah iş başı yapmadan açıklama yaparak bir saat iş bıraktı. İşçilerin açıklamasının ardından patron, taşeron işçilerle bir toplantı yaptı. Sultanbeyli Greif fabrikası patronu, bütün işçilere 250’şer TL’lik alışveriş çeki dağıttıktan sonra, “Bu işlere bulaşmayın. Sizlere yüzde 15 zam vereceğiz. Ayrıca bu işlerin arkasında örgütler var” dedi. İşçiler de “4 ay ikramiye istemek, insanca yaşamak istemek teröristlik mi” diye sorarak, artık köle gibi çalışmak istemediklerini anlattı ve “Biz de örgütleneceğiz, sendikalı olacağız” cevabını verdi.

İŞÇİLERDEN AA’YA TEPKİ

Greif işçileri, Anadolu Ajansı’na (AA) da tepki gösterdi. İşçiler tarafından yapılan açıklamada, Anadolu Ajansı’nın, Greif patronunun, fabrikayı ‘üç-beş kişinin işgal ettiği’ açıklamasını hiçbir araştırma yapmadan yayınladığına dikkat çekti. “AA, kargaların bile güleceği bu haberi yayınlamakta hiçbir sakınca görmemiştir. Bu durum göstermektedir ki, Greif yönetimi tarafından servis edilen bu haberin gerçekliği sorgulanmadan yayınlanmıştır. Bu durum da Greif yönetimi ile Anadolu Ajansı arasında bir çıkar ilişkisinin olduğunu göstermektedir” denilen açıklamada, AA’nın direnişle ilgili basit bir İnternet taraması yapması halinde gerçekleri görebileceği belirtildi.

EVRENSEL