18 Şubat 2014, Salı

Gerçek işsiz sayısı 5 milyon

TÜİK'in iş aramaktan umudunu kesenleri dahil etmediği ankete göre bile işsizlik çift haneli rakamlara dayandı. DİSK-AR ise gerçek işsiz rakamının 5 milyona yaklaştığını belirtti.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), Kasım ayında Türkiye'de gerçek işsizlik sayısının 4 milyon 784 bin, gerçek işsizlik oranının yüzde 15.8 olduğunu açıkladı.


DİSK-AR, TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı İşgücü Anketi Kasım ayı sonuçlarını değerlendirdi. Değerlendirme raporunda, Türkiye ekonomisinin istihdam yaratma kapasitesi ve işgücüne kalıtım oranının azaldığı, işsizlik oranlarındaki artışın sürdüğü belirtildi.


Raporda, Kasım 2012 dönemi ile Kasım 2013 dönemleri arasında işsizlik oranının yüzde 0.5 puan artış kaydederek yüzde 9.9 düzeyine ulaştığı bildirilen raporda, Kasım 2013 döneminde umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve işe başlamaya hazır olduğu halde bu nedenle işsiz sayılmayanlar da dahil edildiğinde işsizlik oranının yüzde 9.9 değil, yüzde 15.8, işsiz sayısı da 2 milyon 784 bin değil, 4 milyon 784 bin kişi olarak gerçekleştiği vurgulandı.

"RESMİ İŞSİZLERİN SAYISI 5 MİLYON 760 BİN"

Çaresizler, umutsuzlar ve resmi işsizlerin toplam sayısının 5 milyon 760 bin olduğu kaydedilen raporda, geniş istihdam içindeki payının ise yüzde 19.1 olduğu bildirildi. Kadınlar için geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 23 olduğu kaydedilen raporda, gençler için işsizlik oranının yüzde 28, eksik ve yetersiz istihdam edilenlerle bu oranın yüzde 31'e yükseldiği belirtildi.


DİSK-AR, Kadın İstihdamı, işsizliğinin azaltılması ve eşitsizliklerin giderilmesi için şu önerilerde bulundu:
"Haftalık çalışma süresi gelir kaybı yaşanmaksızın 37.5 saate, fazla mesailer için uygulanan yıllık 270 saat sınırı, 90 saate düşürülmelidir. Herkese en az 1 ay ücretli izin hakkı tanınmalıdır. Herkes için iş güvencesi ayrımsız bir biçimde uygulanmalıdır. Sendikal hak ve özgürlükler güvence altına alınmalı, sendikal barajlar kaldırılmalı, herkesin sendika hakkını özgürce kullanabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Kamu girişimciliği ve hizmetleri istihdam yaratacak şekilde yeniden ele alınmalıdır. Kamuda personel açığı derhal kapatılmalıdır. Taşeronlaşma ve kayıt dışı istihdam engellenmelidir. Kadın istihdamının artırılması ve işsizliğinin azaltılması için işgücü piyasalarındaki cinsiyetçi uygulamalara son verilmeli, ev içi bakım hizmetleri devletin gereken nitelikli, yaygın ve ücretsiz bakım hizmetlerini sağlaması ile kadının üzerinden alınmalıdır. Kadın erkek ayrımı yapmaksızın 50 çalışanın üstündeki her iş yerinde kreş açılmalı, devlet kreşlerinin çocuklar için yaş sınırı olmadan, ücretsiz ve 7/24 açık olmalı, yaşlı ve hastalar için, yine ücretsiz, 7/24 açık, çalışanlarının yarısı erkek olan bakım evleri açılmalıdır."