21 Şubat 2014, Cuma

BES'ten fişlemelere tepki:

"Şimdi de sivil vesayet fişliyor"

Maliye Bakanlığı'nda açığa çıkan fişlemelere tepki gösteren BES Genel Başkanı Ahmet Kesik, "Vesayetler yer değiştirdi. Askeri vesayet vardı. onlar fişliyordu. Şimdi sivil vesayet var, onlar fişliyor" dedi.

KESK'e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES), Maliye Bakanlığı'nın açtığı sınava girenlere ilişkin yapıldığı ortaya ıçkan fişlemelere tepki gösterdi.

'FİŞLEME BİLİNİYOR ANCAK BELGELENEMİYORDU'

Sendika binasında basın toplantısı düzenleyen BES Genel Başkanı Ahmet Kesik, "Son günlerde bilinen fakat belgelenemeyen belge gazetelerde yayınlandı.

'BU ÜLKENİN AKP TARAFINDAN NASIL KUŞATILDIĞININ BELGESİDİR'

Maliye Bakanlığı'ndaki sınavlarda sınava girenlerin mavi, kırmızı, yeşil kartlara yazılması, bu ülkenin tamamen AKP tarafından nasıl kuşatıldığının belgesidir. İddia edilen belgede ilim yayma cemiyeti üyesi olan mavi listede yer alırken, olağan suçlamalar kırmızı listede yer alıyor. 1980 öncesi bahsettiğimiz potansiyel suçlular alınmıyor iken AKP ile bir ilk de AKP teşkilatı tarafından onaylanmayanlar kamuya alınmıyor" dedi.

'2005 YILINDAN SONRA MALİYE'DE TAMAMEN YENİ KADRO YARATMAK İÇİN...'

İş kolunda uygulanan engellemeye dikkat çeken Kesik, "2005 yılından sonra Maliye'de sistem tamamen yeni kadro yaratmak için gelir/gider bölümlerine ayrılarak müdürlükler çoğaltıldı. Kadrolara cemaat ve hükümet yanlıları atandı. Atamalar, alınan puan sözlü olduğundan anlamsızlaştı" diye konuştu.

ATAMALAR İPTAL EDİLMİŞTİ

İŞKUR'da kurumdışı yapılan yönetici atamalarının sendikanın açtığı dava sonucunda iptal edildiğini hatırlatan Kesik, şöyle konuştu: "AKP hükümeti zamanında herkesin fişlendiği ortaya çıktı. Üstelik AKP 12 Eylül 2010 referandumunda fişlemeye son verecek eski fişleme kayıtlarının imha edilecek sözü verdiği halde. Bu da uygulamanın tam tersi olduğu, kişilerin eski işlediği suçların Emniyete bağlı bir birim olan KİHBİ tarafından insanlardı öldükten sonra bile silinmediği açığa çıkmıştır.

'VESAYETLER YER DEĞİŞTİRDİ'

Demek ki vesayetler yer değiştirdi. Askeri vesayet vardı. onlar fişliyordu. Şimdi sivil vesayet var, onlar fişliyor. Fişlenmeye devam edilenler solcular, devrimciler, aleviler, Kürtler, ve azınlıklar, kısaca sisteme kim karşı çıkarsa onlar.

Medya, basın kuşatma altında, 17 Aralık'ta ortaya çıkan yolsuzluklardan sonra sanal alem ve internet baskı altına alındı, MİT’e istihbarat örgütü yerine sorgulama görevi verildi.

Bu sistem, emekten, barıştan halktan yana, haramilerin düzenini yıkarak, emekçilerin düzenini kurarak biter. Başka da çare yoktur."

EmekDünyası.Net/ETHA