21 Şubat 2014, Cuma

Türk-İş’ten Punto işçilerine destek

Türk-İş yönetimi, direnişlerinin 205. gününde olan Punto Deri işçilerini ziyaret etti, maddi yardımda bulundu.

Deriteks Sendikası'na üye olduğu için işten çıkartılan Punto Deri işçilerinin direnişi 205. gününde sürüyor. Türk-İş yönetimi, bugün işçileri ziyaret etti, maddi yardımda bulundu.

Ziyarete, Türk-İş yöneticilerinin yanı sıra TGS Genel Başkanı Uğur Güç, İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş ile Belediye-İş, Tez Koop-İş, Teksif'in şube başkanları da katıldı.

Deriteks Sendikası Genel Başkanı Musa Servi, işten çıkartılan işçi sayısının 80'e ulaştığını belirtti, sendikalı işçiler üzerinde yaşanan baskılara dikkat çekti.

İşçilerin insanca çalışma ortamının sağlanması, ücretlerin bordroya yansıtılması ve ayda bir kez Pazar günü izin yapılması taleplerinin olduğunu hatırlatan Servi, "Arkadaşlarımızın direnişi ile Punto'da içeride çalışan işçilerin ücretleri bordroya yazılmaya başlandı. Arkadaşlarımız, şimdiden kazanıyor" dedi.

Servi, sınıf dayanışmasıyla mücadeleyi sürdüreceklerini ve Punto'ya sendikayı sokacaklarını söyledi.

Servi'nin ardından söz alan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, sendikalaşmanın işçilerin en doğal ve anayasal hakkı olduğunu hatırlattı, "Ancak bu hakkı kullananlar, sadece Punto'da değil, her yerde işten çıkarılıyor. Sendikadan dolayı, işçi işten çıkarmak suçtur, işverenler suç işliyor" diye konuştu.

Direnişçi işçilerden Ramazan Aydın ise, "205. günde gerçekleşse de ziyaretiniz teşekkür ediyoruz" dedi. Aydın, basından da direnişlerinin duyurulması konusunda destek istedi, "205 gün değil, 505 gün de olsa, direnmekten, haklarımızı almaktan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Açıklamanın ardından işçilere, maddi yardım yapıldı.

ETHA/ Evrensel