21 Şubat 2014, Cuma

Zentiva işçisi tehdide işgalle yanıt verdi

Zentiva ilaç fabrikasında işverenin daralma gerekçesiyle 50 işçiyi işten çıkaracağını söylemesi üzerine 418 işçi fabrikayı işgal etti.

KOCAELİ - Lüleburgaz’da Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Zentiva ilaç fabrikasında işverenin daralma gerekçesiyle 50 işçiyi işten çıkaracağını söylemesi üzerine 418 işçi  fabrikayı işgal etti. 4-12 vardiyası ile 12-8 vardiyasında çalışan işçiler iş yerini terk etmezken, 8-4 vardiyasında çalışan işçiler de iş yavaşlatma eylemi yaptı. İşverenin 50 işçiyi işten çıkarmaktan vazgeçmesini isteyen Zentiva işçileri, talepleri karşılanıncaya kadar fabrikayı terk etmeyeceklerini belirtti.

HAKSIZLIĞA KARŞI DİRENECEĞİZ

Evrensel gazetesine konuşan Zentiva işyeri temsilcisi  Kenan Uslu, bir aydan beri patron işlerin daralacağını gerekçe göstererek ’50 işçiyi işten çıkaracağım’ dediğini anlatarak “Bizde işlerde daralma olmadığını, bu gerekçenin gerçekçi olmadığını söyledik. Eğer gönüllü ayrılmak isteyen varsa bunların iş akdi feshedebilirsiniz. Ancak diğer işçileri işten çıkaramazsınız dedik” diye konuştu.

Gönüllü olarak işten ayrılmak isteyen 23 işçi belirlenmesine rağmen patronun 50 işçiyi işten atmakta kararlı olduğunu gördüklerini ifade eden Uslu “Bu nedenle işçiler olarak çareyi fabrikayı terk etmemekte bulduk. Fabrikada işçiler tek yumruk oldu, kenetlendi” dedi.

22 YILLIK EMEK HİÇE SAYILDI

Zentiva’ya 22 yıldır emek veren işçilerin gece 12’de çağrılarak iş akitlerinin feshedildiğini anlatan Uslu, “Buraya 22 yıldır emek vermiş işçilerin bu şekilde bir muamele görmesini içimize sindiremiyoruz. Biz işçimizle, sendikamızla kararımızı aldık. Bu haksızlığa karşı sonuna kadar direneceğiz.”

Vedat YALVAÇ/ EVRENSEL