25 Şubat 2014, Salı

Luna Elektronik'te sendika ve dayanışma düşmanlığı

Luna Elektronik fabrikasında Birleşik Metal-İş üyesi işçiler işten çıkarıldı. İşçiler arkadaşlarına sahip çıkmak için eylem yaptı.

İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde elektrik sayaçları üreten Luna Elekronik fabrikasında dün sabah Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldukları için 15 işçi işten atıldı. Luna Elektrik ve taşeron şirket Ar Elekronik’de çalışan 200 dolayında işçi arkadaşlarına sahip çıkmak için fabrika önünde eylem yaptı.

Eylem üzerine fabrika patronu, işçileri, “Hepinizi işten atıyorum” diyerek tehdit etti ve işçilerin fabrikaya girişini engelledi. Bunun üzerine 2 vardiya birleşerek işyeri önünde topluca direnişe geçti. Birleşik Metal-İş İzmir Şubesinden Ali Çeltek, patrona işçileri işe alarak iş barışını sağlama çağrısında bulundu. Direnişe destek için sendikanın Çiğli OSB’de örgütlü olduğu Schneider Elektrik, TOTOMAK, ZF Lenförder işyeri baştemsilcileri ve Çiğli İşçi Kurultay Komitesinden işçiler ile Basın-İş Sendikası Genel Başkan Danışmanı Yılmaz Yurteri ve Emek Partisi GYK Üyesi Gürsoy Turan da fabrika önüne  geldi.

Evrensel