25 Şubat 2014, Salı

Bakanlığın keyfi disiplin cezaları yargıdan döndü

Son beş yılda, disiplin cezası alan Sağlık Bakanlığı personelinden 2 bin 741'ü dava açarken, bu davaların 2 bin 104'ünün davacılar lehine sonuçlandığı ortaya çıktı.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2007-2013 tarihleri arasında Bakanlık ve bağlı kuruluşların merkez ve taşra birimlerinde görev yapan personel hakkında 3 bin 83 adet soruşturma açıldığını belirtti.

Soruşturmalar sonucunda 33 bin 516 personele çeşitli disiplin cezalarının uygulandığını kaydeden Müezzinoğlu, disiplin cezası alan personelden 2 bin 741 kişinin ise idari yargıya dava açtığını belirtti. Müezzinoğlu, bu davaların 2 bin 104'ünün davacılar lehine, 33 davanın ise aleyhte sonuçlandığını kaydetti. 375 davanın da halen devam ettiği kaydedildi.


Nazlıaka, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Sağlık Bakanlığının açtığı idari soruşturma ve verdiği cezaların yaklaşık yüzde 80'ni yargıdan dönmüştür. Sürmekte olan davaların tamamlanmasıyla bu oran daha da artacaktır. Yargı, Sağlık Bakanlığını haksız bulmuş personele verilen cezaları iptal etmiştir. Bu tablo bize Sağlık Bakanlığının idari soruşturmaları personel üzerinde bir baskı ve sindirmeyi aracı olarak kullandığını ve sürekli haline getirdiği açık bir şekilde göstermektedir" dedi.

"SAĞLIK BAKANLIĞI BU UTANÇ TABLOSUNDAN BİR AN KURTULMALI"

Personel hakkında haksız yere idari ceza veren yöneticiler için bu güne kadar hangi iş ve işlemlerin yapıldığını soran Nazlıaka, şöyle devam etti:
"Bu idareciler bu kadar hukuk dışı ve keyfi uygulama için cesareti nereden almaktadır? Hal böyleyken üye olduğu sendika yada siyasi görüsü nedeniyle bazı hastanelerde tayini çıkan sağlık personelinin ihtiyaç gerekçe gösterilerek ilişiği kesilmezken, aynı hastanelerde birilerinin yakını diye bakanlık oluru ve görevlendirmeyle çok sayıda sağlık personeli idari kadrolara çekilmektedir. Bu durum diğer sağlık personelinin iş yükünü artırırken hizmet kalitesini düşürmektedir. Ülkemizin, 70 milyonun sağlığından sorumlu bir bakanlık bu utanç tablosuna bir an kurtulmalıdır. Keyfi ve haksız uygulamalara bir an önce son vermelidir. Bu hem verimli hizmet hem de çalışma barışı açısından önemli bir durumdur. Sayın Bakan şunu asla unutmamalıdır, bu sağlık kurumları ve personelinin verdiği hizmete bir gün hepimizin ihtiyacı olacaktır."