26 Şubat 2014, Çarşamba

'Ülkeyi de eğitimi de sıfırladınız'

Eğitim emekçileri, kamu kaynaklarının özel okullara aktarılmasına, iş güvencelerinin hedef haline getirilmesine ve eğitim yöneticilerinin tasfiye edilmesine karşı bugün Türkiye genelinde bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

İstanbul'daki eylemin adresi İl Milli Eğitim Eğitim Müdürlüğü oldu. Greve Eğitim-Sen, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş'e üye emekçiler katıldı. Eğitim-İş Sirkeci'den, Türk Eğitim-Sen üyeleri Beyazıt Meydanı'ndan ayrı ayrı yürüyerek İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yürüdeler ve burada ayrı ayrı açıklama yaptılar. KESK'e bağlı Eğitim-Sen üyeleri ise Sultanahmet Meydanı'nda biraraya gelerek İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yürüdü.

Eğitim-Sen üyeleri "Ülkeyi de eğitimi de sıfırladınız. Artık yeter" pankartı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne yürüdü. Basına açıklamayı yapan Eğitim-Sen İstanbul 8 Nolu Şube Başkanı Mustafa Turgut, Türkiye'de son 11 yıl içinde genel olarak kamu hizmetlerinde, özel olarak ise en geniş ve yaygın kamu hizmeti olan eğitim alanında hem içerik, hem de örgütsel işleyiş açısından tamamen piyasa odaklı politikalar hayata geçirildiğini söyledi.

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından AKP iktidarının cemaat ile ortaklığının bozulmasının ardından hükümetin eğitim sistemini tamamen denetimi altına almak için düğmeye bastığını ifade eden Turgut, "Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi sürecinde gündeme gelen, ancak içerdiği değişiklikle eğitim sisteminde büyük bir alt üst oluş yaratması kaçınılmaz olan 'Milli Eğitim Temel Kanunu ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' eğitimde yaşanan sorunları daha da derinleştirecektir" diye belirtti.

ÖĞRETMENLER GÜVENCESİZLİĞE HAPSEDİLECEK

Yasa tasarısı ile ataması yapılmayan binlerce öğretmenin bir kez daha güvencesizliğe mahkum edileceğini ifade eden Turgut, AKP'nin mezun olan öğretmenlerin KPSS'nin dışında yeni bir sınav getirdiğini söyledi. Tasarı ile aday öğretmenlere yeni bir sınav getirilmesi, sadece aday öğretmenleri ilgilendiren bir sorun olmadığını kaydeden Turgut, "Bu uygulamanın arkasında eğitimde esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma uygulamalarının daha da artması ve nihayetinde iş güvencemizin kaldırılması vardır" diye belirtti.

Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi için gerekli altyapı çalışmalarının AKP iktidarı tarafından sürdürüldüğünü kaydeden Turgut, "eğitim yöneticilerinin tıpkı bir şirket yöneticisi gibi belirlenmesi, hükümetin siyasi kadroları gibi çalışan valiler tarafından atanması ve piyasa koşullarında çalıştırılmaları hedeflenmektedir. 4 yıl ve üzeri görev yapmış olan bütün eğitim yöneticilerinin tek bir yasa ile görevden alınması ve siyasi iktidarın bir dediğini iki etmeyen valiler tarafından atanması hükümetin tek bir taşla bütün kuşları vurmanın hesaplarını yaptığını göstermektedir" dedi.

Yıllardır tek taraflı ve dayatmacı uygulamaları ile AKP iktidarının eğitim sistemini yap-boz tahtasına çevirdiğini belirten Turgut, "Bugüne kadar yaşananlar, Eğitim-Sen'in eleştiri ve itirazlarında ne kadar haklı olduğunu göstermiştir. Siyasi iktidarın tüm toplumu ve eğitim sistemini kendi siyasal ideolojik çizgisinde yeniden biçimlendirme uygulamalarına karşı dün olduğu gibi, bugün ve gelecekte de aynı kararlılıkla duracağımız bilinmelidir" şeklinde konuştu.

Turgut, Meclis gündemindeki yasa tasarısının derhal geri çekilmesini ve toplumsal yaşamın her alanında olduğu gibi eğitimde de tekçi ve dayatmacı uygulamalara son verilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Eylem AKP aleyhine atılan sloganlar ile sona erdi.

ETHA/ EmekDunyasi.net