27 Şubat 2014, Perşembe

Emekçiler yolsuzluklara karşı yürüdü

İzmir’de KESK, DİSK ve TMMOB’un yolsuzluklara karşı düzenlediği eyleme katılan 10 bin dolayında işçi ve emekçi, “Hükümet istifa” dedi.

17 Aralık’ta başlayan ve son olarak Başbakan ve oğlu arasında geçtiği iddia edilen konuşma ile doruğa çıkan yolsuzluk ve rüşvete karşı düzenlenen yürüyüşe emek ve meslek örgütlerinin yanı sıra siyasi partiler de katıldı.

“Hükümet İstifa” pankartı arkasında Basmane Meydanında başlayan yürüyüş boyunca, “Hırsız hükümet istemiyoruz”, “AKP’den hesabı emekçiler soracak”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Çiğli organizede direnişte bulunan Luna Elektronik işçileri, “Sendika hakkımız engellenemez” pankartı ile eyleme katılırken, Özel Güvenlik Sendikası işçilerinin “Ala babacığım daha soyulacak işçi kaldı mı?” yazılı pankartı dikkat çekti.    
Yürüyüş boyunca çevik kuvvetin kitlenin önünde ve yan yolda bulunması emek ve meslek örgütlerinin tepkisini çekerken yapılan görüşmeler sonucunda çevik kuvvet Çankaya kavşağına çekildi.

Konak Meydanı’nda DİSK, KESK ve TMMOB adına açıklamayı KESK İzmir Şubeler Platformu dönem sözcüsü Ramis Sağlam okudu. Sağlam, “Ülkeyi 12 yıldır tek başına mutlak bir iktidarla yöneten AKP ve onun Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllardır adım adım inşa ettiği yolsuzluk, soygun ve rant düzeni 17 Aralık ve devam eden süreçte ortalığa saçılmıştır” dedi. Yolsuzluklarla ilgili olarak yurdun dört bir yanında tepkilerini gösteren vatandaşlara uygulanan polis şiddetini kınadıklarını belirten Sağlam, hırsızlığın, yolsuzluğun, barışçıl, laik, demokratik Türkiye özlemi gerçekleşinceye kadar mücadele edeceklerini vurguladı.