27 Şubat 2014, Perşembe

Emekliler sendika kararını AİHM'e taşıyacak

Emekli-Sen, emeklilerin sendika kuramayacakları şeklindeki yargı kararına karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) göndermek üzere imza kampanyası başlattı.

ANKARA - Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, sendikaları hakkında açılan birçok davanın emeklilerin lehine sonuçlanmasına karşın sendikanın kapatılmasına yönelik girişimlerin devam ettiğini söyledi.

Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2007 yılında emeklilerin sendika kuramayacaklarına karar verdiğini hatırlatan Beysülen, Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin yerel mahkeme kararını onaması üzerine de iç hukuk yolları kapandığı için 2008 yılında da davayı AİHM’ye taşıdıklarını hatırlattı.

Ancak AİHM’de de sorunlarına çözüm bulunmadığını anlatan Beysülen, “Aynı şekilde sendika olarak, üyelerimiz adına açtığımız alacak davası da, sendikamızın Sendikalar Kanunu’na göre kurulan bir sendika olmadığı ve üyeleri adına dava açamayacağı gerekçesiyle reddedilmiş ve 2006 yılında tarafımızdan AİHM’ye gönderilmiştir. Görüldüğü gibi, dosyamız biri 8 yıl, diğeri ise 6 yıldır AİHM ikinci dairesi kayıtlarında beklemektedir” ifadelerini kullandı.