03 Mart 2014, Pazartesi

263 madenci facianın 22. yılında anıldı

22 yıl önce bugün TTK Kozlu Müessesi'nde meydana gelen grizu patlamasında yaşamını yitiren 263 madenci anıldı. TTK Genel Müdür Yardımcısı Gebeş, iş cinayetini "elim kaza" olarak tanımladı.

3 Mart 1992 tarihinde meydana gelen grizu faciasında hayatını kaybeden 263 madenci, facianın 22. yılında anıldı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi Uzunmehmet kuyu başında yapılan anmaya TTK Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş, Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Maden Mühendisleri Odası Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı ile madencilerin yakınları ve işçiler katıldı.

ZONGULDAK 5 BİN İŞÇİYE MEZAR OLDU

Hayatını kaybeden madenciler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından GMİS Genel Başkanı Alabaş bir açıklama yaptı. Alabaş, havza tarihi boyunca 5 bin işçinin madenlerdeki iş kazalarında hayatını kaybettiğini belirterek, "Bölge insanı olarak 166 yıllık üretim tarihi boyunca çok acılar çekerek, çok ağır bedel ödeyerek madenciliği öğrendik. Bunlardan en büyüğü 22 yıl önce Kozlu'da 263 arkadaşımızı kaybettiğimiz faciaydı. Bu facia havza madenciliğinin en büyük kazasıdır. Bütün maden şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, böyle acıları bir daha yaşamamayı diliyorum" dedi.

Acılara rağmen madenci ve Zonguldak halkının hak ettiği ilgiyi görmediğini belirten Alabaş, TTK'nın geçtiğimiz yıl tarihinin en düşük işçi sayısıyla en düşük üretimini gerçekleştirdiğini hatırlattı. Alabaş, "TTK Genel Müdürlüğü, Kasım 2013'te işlerin zora girdiğini, artık iş güvenliği önlemlerini alabilecek sayıda dahi işçisi olmadığını, bu nedenle işçi açıklarının giderilmesi gerektiğini söyleyerek ilgili bakanlıklardan 3 bin 200 işçi talebinde bulundu. Ancak maalesef bugüne kadar bu talebe cevap verilmiş değil" dedi.

TTK İŞ CİNAYETİNİ 'ELİM KAZA' OLARAK GÖRÜYOR

TTK Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş, faciayı "elim kaza" olarak tanımladı. TTK ocaklarında iş cinayetleri devam ederken, Gebeş'in "iş sağlığı ve güvenliği önlemleri için harcamadan kaçınmıyoruz" sözleri dikkat çekti.

ETHA