02 Mart 2014, Pazar

Eğitim-Sen'de kongre süreci

Eğitim-Sen, Antep ve Diyarbakır'da genel kurullarını gerçekleştirdi. Diyarbakır'daki genel kurulda, anadilin seçmeli ders olmasına tepki gösterilemez, "Bir halkın dilini seçmeli ders olarak görmesi kabul edilemez" denildi.

KESK'e bağlı Eğitim-Sen'in Antep ve Diyarbakır şubeleri 9. olağan genel kurulunu gerçekleştirdi.

ANTEP

Eğitim-Sen Antep Şubesi 9. Olağan Genel Kurulu'nu Şahinbey Belediyesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirdi. Genel Kurul’da Emek Hareketiyle, Demokratik Emek Hareketinin, Sendikal Birlikin, Devrimci Sendika Dayanışmasının, Demokratik Emek Meclisinin oluşturduğu Demokratik Güç Birliği olmak üzere iki liste seçime girdi.

Yaklaşık 300 delegenin katıldığı genel kurulun açılış konuşmasına Şube Başkanı Ömer Faruk Koç yaptı. Türkiye'nin çok önemli bir süreçten geçtiğini belirten Koç, hükümetin Kürt sorunundaki barışçıl çözüm için atılması gereken demokratik adımları hala atmamasının düşündürücü olduğunu söyledi.

Haziran ayaklanmasında öldürülen direnişçileri anan Koç, Roboskî katliamını hatırlattı, "Hükümetin bütün katliamların sorumlularını açığa çıkarıp yargı önüne çıkarmasını bekliyoruz" dedi.

Kongreye katılan BDP İl Başkanı Bedran Fermanoğlu, EMEP MYK Üyesi Mehmet Türkmen ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi İl Başkanı Celal Denzi, kongreyi selamladı.

Kongreye BDP Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Abdullah Demirbaş mesaj gönderdi, yeni yönetime başarılar diledi.
ESP İl Örgütü de gönderdiği mesajda, KESK'e yönelik saldırılara dikkat çekti.
Şahinbey Belediye Başkan Adayları'nın da katıldığı kongreye ESP, EMEP, SYKP, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, BDP, ÖDP, TKP, KURDİ-DER, Özgür Düşünce Derneği, SES, BES, DİSK ve BTS'nin temsilci ve üyeleri de katıldı.

DİYARBAKIR

Eğitim ve Bilim emekçileri Sendikası Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi 9. Olağan kongresini gerçekleştirdi.


Kürtçe ve Zazaca açılış konuşmasının yapıldığı kongrede saygı duruşu ve sinevizyon gösteriminin ardından Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Özlem Kaçar bir konuşma yaptı.

Dünyanın bir çok yerinde halkların diktatörlüklere karşı direndiğini belirten Kaçar, Rojava devrimini hatırlattı, “Rojava bütün insanlık açısından örnek oluşturuyor” dedi.

Hükümetin çıkardığı yasalara dikkat çeken Kaçar, anadilin seçmeli ders olarak okutulmasına itiraz etti, “Bir alkın kendi anadilinde eğitim görmesi, en doğal ve en evrensel hakkıdır. Bunun seçmeli ders olarak verilmesi kabul edilir bir durum değildir” diye konuştu.

Kaçar, son olarak şunları söyledi: "Bu siyaset karşısında doğru politikalarla, ciddi ve güçlü bir örgütlenme ile bunun karşısında yer alamadık. Bu bizlerin eksikliğidir ama şunu çok iyi bilmemiz gerekiyor ki buna karşın gene Rojava devrimi de göz önünde bulundurularak halklar olarak daha örgütlü, daha güçlü bir mücadele ile iktidarların bu oyunlarını ortaya çıkarıp onları bertaraf edebiliriz. Ve bizler halklar olarak kendi varlığımızı dilimiz ve kültürümüz ile kabul ettirebiliriz.”

ETHA