06 Mart 2014, Perşembe

İş cinayetinde şantajla tazminat

Manisa’nın Soma ilçesindeki kömür ocağında, kazı sırasında çıkan yangın ve göçük sonucu ölen İşçi Yunus Güçlü’nün ailesine, Uyar Madencilik firmasından 200 bin TL tazminat ödendi. Ama bir şartla...

Manisa’nın Soma ilçesindeki kömür ocağında, kazı sırasında çıkan yangın ve göçük sonucu ölen İşçi Yunus Güçlü’nün ailesine, Uyar Madencilik firmasından 200 bin TL tazminat ödendi. Parayı alan ailenin, şirkete karşı herhangi bir dava açmayacağı şartıyla verildiği öğrenildi. Yunus Güçlü’nün ağabeyi Mustafa Güçlü, kendilerine ilerleyen süreçte de yardım sözü verildiğini de dile getirdi. 

MADEN KAPATILDI

Türkiye Maden İşletmelerinin yaptığı araştırmanın ardından, kurallara aykırı faaliyet gösterdiği gerekçesiyle maden ocağı kapatıldı. Soma’da bulunan iki maden ocağındaki faaliyetlerini durduran Uyar Madencilik firması, Yunus Güçlü’nün ailesiyle yaptığı görüşmeler sonrasında da onlara 200 bin TL tazminat ödedi. Firmanın bu parayı öderken, aileden dava açmama garantisi aldığı ileri sürüldü.

Yunus Güçlü’nün eşi Beyda Güçlü, “Çok borcumuz vardı. Ben de o parayla onları kapattım. Şimdi bir de BAĞKUR’dan emeklilik durumu var. Onun da borcunu ödemek istiyorum. Çocuklarımın geleceği için parayı kabul etmek zorunda kaldım” dedi. Yunus Güçlü’nün ağabeyi Mustafa Güçlü ise, “Maden firması Soma’daki faaliyetlerine tekrar başladıkları anda yeniden yardım etme sozü verdi. Onlar da bize gerekli parayı verdi. Biz de dava açmayı düşünmüyoruz” diye konuştu.

SENDİKA DAVA AÇTI

Yunus Güçlü’nün yakınlarının dava açmamasına karşı 200 bin TL’yi gözden çıkaran şirket işçilerin ücretlerini ödemeden ilçeden ayrıldı. Maden-İş Sendikası Ege Bölgesi Şubesi, aynı firmada çalışan kendi üyeleri 120 işçi için alacak davası açtı. İşçilerin ücretlerini alamadan firmanın madenleri kapatarak ilçeden ayrıldığını söyleyen Sendikanın Şube Başkanı Tamer Küçükgencay, “Kazanın ardından firma, Soma’daki tüm faaliyetlerini durdurdu. Biz de üyelerimiz için hareket geçtik. Hukuk mücadelesi başlattık. Gerekli olan parayı tahsil etmek istiyoruz ama firmadan bir muhatap bulamıyoruz. Şirket sahibinin üzerinde mal görünmüyor. Farklı bir yönetim yapıları var” dedi. Küçükgencay, Yunus Güçlü’nün ailesine verilen tazminat miktarıyla ilgili olarak ise, “Daha fazla paralar buradaki firmalar tarafından ödendi. Bu şirket belki bunu da ödemezdi, ama olayın gazetelerde geniş olarak yer almasının ardından bu miktara çıkmış olabilirler” dedi.

Uyar Madencilik firmasının Soma’da bulunan temsilcileri ise, kendilerinin tazminat tutarından ve yasal işleyişten haberinin olmadığını, açıklama yapmak istemediğini dile getirdi.

KAPATILAN OCAKTA ÇALIŞTIRILDI VE ÖLDÜ

Soma’da, geçen ekim ayında, Uyar Madencilike ait Darkale Kömür Ocağında, yüzde 14 eğimli galerinin 600 metredeki baca denilen bölümünde, açığa çıkan gazın alev almasıyla yangın çıktı. Ardından göçük meydana geldi. Bu sırada madende mahsur kalan 28 işçi, yoğun duman içinde kaldı. Dumanın yayılmasını engellemek için bentler oluşturan 27 işçi, yardıma gelen arkadaşları tarafından dışarı çıkartıldı. Madenden 6 çocuk babası 49 yaşındaki Yunus Güçlü’nün ise cesedi çıkartıldı. Güçlü’nün işe başladıktan 29 gün sonra, madenin, girilmesi tehlikeli olduğu için kapatılan bölümünde işverenin kazı yaptırmasından dolayı hayatını kaybettiği anlaşılmıştı.

Taylan Yıldırım/ Evrensel