06 Mart 2014, Perşembe

Luna Elektronik işçilerine destek

İzmir'de emek örgütleri ve siyasi partiler, çalıştıkları işyerinde sendikal faaliyet yürüttükleri için işten çıkarılan ve işlerine geri dönmek için 10 gündür direniş halinde olan Luna Elektronik işçilerine destek ziyaretinde bulundu.

DİSK Ege Bölge Temsilciliğinin çağrısıyla Çiğli Organize Sanayi Bölgesi'nde bir araya gelen yüzlerce kişi, çalıştıkları iş yerinde sendikal faaliyet yürütmeleri üzerine fabrika yönetimi tarafından "hırsızlık" yaptıkları iddiasıyla işten çıkarılmaları sonrası 10 gündür direnişe geçen Luna Elektronik işçilerine destek verdi. Direnişte olan işçilere yapılan ziyarette DİSK Genel Başkanı Kani Beko ile HDP İzmir Büyükşehir Eş Başkan Adayı Osman Özçelik, Birleşik Metal-İş ve TÜRK-İŞ'e bağlı Basın-İş, TKP ve Karşıyaka Halk Platformu üyeleri de yer aldı.

Çiğli Organize Sanayi Bölgesi girişinden "Luna işçisi yalnız değildir", "Luna işçisi hırsız değildir", "Birleşe birleşe kazanacağız", "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganları atarak geline Luna Elektronik'in önüne basın açıklaması yapıldı. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, işçileri hırsızlıkla suçlayarak işten atan Luna Elektronik'in sahibine tepki göstererek, "Bu ülkede yasa tanımayan, otokratik, diktatör bir siyasi iktidar varsa, işçileri kovanlar da o yasadışılıklardan cesaret alır. Asıl hırsızlar milyonları ayakkabı kutularına koyanlardır. O paralar emekçinindir, sizlerindir" dedi.

Ardından konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise "Bu ülkede 5 milyona yakın asgari ücretle çalışan işçilerimiz var. Devlet yoksulluk ücretini 3 bin 500 TL olarak belirlemiş. Aynı devlet açlık sınırını bin 2 yüz lira olarak belirlemiş ama bu insanları ayda 350 lira ile günde 12 saat bu fabrikalarda çalıştırıyorsunuz. Asıl hırsız sizsiniz bunlar onurlu ve şerefli insanlardır" diye kaydetti.