14 Nisan 2009, Salı

'İşçi ölümleri yaşanmadan adalet sağlanmalıdır'

Kot kumlama hastalılığı olarak bilinen slikosiz hastası işçilerin hakları için açtıkları ve bugün görülecek dava öncesi açıklama yapan Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi, işçi ölümleri yaşanmadan adaletin yerini bulması gerektiğini belirtti.Slikozis hastalığına yakalan kot işçilerinin hakları için açtıkları davalar Bakırköy Adliye'sine görülmeye başlandı.

-----

Adliye önünde bir araya gelen Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi ve işçilere destek veren sanatçılar basın açıklaması yaptı. Adliye önünde gerçekleştirilen açıklamaya Yasemin Göksu, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen ve kot işçileri katıldı. "Biz kumlanmış kot giyiyoruz onlar ölüyor! Kumlama kotları ağartıyor; slikozis hayatları karartıyor!" pankartı, "Büyük şirketler cinayetlere ortak" dövizleri ve slikozis hastalığından yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan eylemciler sık sık "Gecikmiş adalet, adalet değildir" sloganlarını attı.

'Bakanlık gerekli yasal düzenlemeleri derhal yapmalıdır'

Açıklamada konuşan Yasemin Göksu, Sağlık Bakanlığı'nın kot kumlamayı yasaklamasının önemli bir adım olduğun fakat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in ise konuya ilişkin yanıltıcı açıklamalarda bulunduğunu ve hastalığın "zaten" emeklilik hakkı olduğunu söylediğini belirtti. Göksu'nun ardından Kot Kumlama İşçiler Dayanışma Komitesi adına konuşan Prof. Dr. Zeki Kılıçarslan, Sağlık Bakanlığı'nın kot kumlama işini yasakladığını ancak işverenler hakkında savcılıklarca hazırlanmış bir iddianame olmadığına dikkat çekti. Çalışma Bakanlığı ile yerel yönetimlerin şikayetçi oldukları halde sorumluların soruşturulmasına izin verilmediğine dikkat çeken Kılçaslan, "Yüzlerce sigortasız hasta işçi olduklarının kabulünü mahkemelerde açtıkları davlarla sağlamaya çalışıyorlar. Slikosiz hastaları için 'bir gün bile sigortalılığa ihtiyaç yoktur' diyen Çalışma Bakanlığı neden 40'a yakın işçinin ne hastayken ne de hayatını kaybeden işçilerin ailelerine maaş bağlamamıştır. Bakanlık derhal bu hastalar için özel bir düzenleme yapmalıdır. Adalet Bizim için solunum cihazında oksijendir. Hızlı, parasız gerçek adalet istiyoruz" dedi.

'Üç ayrı dava görülüyor'

Açılan davalara ilişkin sorularımızı yanıtlayan Kılçaslan, 150 işçi ile üç ayrı konuda suç duyurusu bulunulduğunu söyledi. Adliyede başvuruda bulunan 24 kişinin davasının görüleceğini söyleyen Kılıçaslan, "3 konuda açılan birinci dava işçilerin hastalanmalarına neden olan kurumlar hakkında yani Çalışma Bakanlığı, belediyeler ve işverenler hakkında, ikinci dava işçilerin sigortasız çalıştırılmalarına ilişkin sigorta tespit davaları, üçüncü dava ise açılan tazminat davalarıdır. Bugün İş ve Ceza mahkemelerinde bu davalar görülecek" dedi. diha