29 Nisan 2009, Çarşamba

Morsümbül: Urfa’dan tüm ülkeye bir işaret fişeği göndereceğiz

Şanlıurfa'da 2 Mayıs'ta yapılacak olan 1 Mayıs bölgesel mitingi öncesi bir basın toplantısı yapıldı. SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun ve Eğitim Sen Genel Kadın Sekreteri Gülçin İsbert arkadaşlarımızın da katıldığı toplantıda basın açıklamasını KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül okudu.

-----

Açıklamada konuşan Miting Tertip Komitesi Başkanı Sıtkı Dehşet, hazırlıkların son aşamasına geldiğini belirterek, bölgedeki tüm emekçi, işçi ve demokrasiye inanan insanların mitinge katılması çağrısında bulundu. Dehşet, "2 Mayıs günü saat 14.00 Topçu Meydanı'nda başlayacak bölge mitingimize birçok aydın, akademisyen, siyasetçi ve sanatçı davet etmiş bulunmaktayız. Ayrıca yoğun katılım gösterecek olan illerimizden Diyarbakır, Batman, Mardin, Adıyaman, Bingöl gibi birçok kentten emekçiler Newroz alanında bir araya gelerek miting alanına doğru yürüyüşe geçecek."

KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül okuduğu basın açıklamasında ekonomik krize değinerek emekçilerin bunun faturasını ödemeyeceklerii söyledi. Krize karşı "Emek Paketi" açıkladıklarını belirten Morsümbül "Herkese güvenceli iş, insanca ücret istedik, işsizliğe karşı köklü önlemler alınmasını istedik, temel ihtiyaç, gıda maddeleri ve ilaçtan alınan KDV’nin sıfırlanmasını istedik, herkese parasız ve ulaşılabilir eğitim ve sağlık hizmeti istedik. Bu ülkede insanca yaşayabilecek, onurlu yurttaşlar olarak çocuklarımızı büyüteceğimiz bir ortam istedik" diye konuştu.

Morsümbül, emekçilere 1 Mayıs çağrısını da şu sözlerle noktaladı: "Bu yıl KESK olarak yine Taksim’de olacağız. Aynı zamanda ülkenin bütün kentlerinde 1 Mayıs’ı bir emek şenliğine , kardeşlik, özgürlük bayramına çevirmek için alanlarda olacağız. Urfa’da 2 Mayıs günü düzenleyeceğimiz bölgesel mitingimizle 1 Mayıs şenliğini kutlayacağız. Davullarımız, zurnalarımız, halaylarımız, zılgıtlarımızla; bayraklarımız, pankartlarımız ve sloganlarımızla Urfa’dan tüm ülkeye bir işaret fişeği göndereceğiz; özgür, eşit demokratik bir ülkede insanca yaşama özlemizin işaret fişeğini göndereceğiz. Kadınıyla erkeğiyle yanyana duracağız, emeğimizin namusunu, insanlığımızın onurunu sonuna kadar koruyacağız. Uğursuza, namussuza, sömürgene, ırkçıya geçit vermeyeceğiz."

EmekDünyası / DİHA