14 Ağustos 2009, Cuma

Silikozis hastaları malulen emeklilik istedi

Kot taşlama işinde çalışan ve Slikosiz hastalığına yakalanan işçiler yaşadıkları sorunların çözüm beklediğine dikkat çekerek, malulen emeklilik istedi.

-----

İstanbul'da 'merdiven altı' atölyelerde kot taşlama işinde çalışan ve akciğer hastalığı Slikosiz hastaları yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla Bağlar Özsterkan Kıraathanesi'nde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Diyarbakır'daki slikosiz hastaları da katılırken, hastalar adına açıklama yapan Mehmet Bektaş, "Dünyanın hiç bir yerinde ülkesinde insan hayatının bu kadar ucuz olduğunu düşünmüyoruz" dedi. Diyarbakır'da 60'ın üzerinde kot taşlama işinde çalışmış ve slikosiz hastası bulunduğunu ifade eden Bektaş, "Peki bu hastalık nerede çıktı. Bu hastalık 2002 ile 2005 yılları arasında İstanbul'da çoğu Bingöl ve Diyarbakırlı olmak üzere yüzlerce işçinin hiçbiri bu işi bizi bu kadar yakınlaştıracağını bilmiyorduk" diye konuştu.

Kot taşlama işçilerinin "ölümle burun buruna olduklarını" ifade eden Tektaş, geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle Ruhat Yıldırak'ın yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, şuan da Bingöl'de oksijen bağlı birçok arkadaşlarının bulunduğunu dile getirdi. Tektaş, yetkili kurumların slikosiz hastalarına karşı duyarsız kalmasını eleştirerek, sözlerini şöyle tamamladı: "Hastaların tedavisi için ne gerekiyorsa yapılmalıdır ve malulen emeklilik için haklarımızın verilmesini istiyoruz."/diha