25 Mayıs 2010, Salı

26 MAYIS GREVİ

'Ülkenin temel sorunlarına vurgu yapacağız'

26 Mayıs grevini Zonguldak'ta yaşamını yitiren 30 maden işçisine atfedeceklerini belirten KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül, ülkenin temel sorunlarına vurgu yapacaklarını söyledi. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise, üretimden gelen güçlerini seferber ederek, 26 Mayıs'ı mücadele günü olarak taçlandıracaklarını belirtti.

İşçi ve memur sendikaları konfederasyonlarının 22 Şubat'ta başta 4/C olmak üzere güvencesi uygulamalardan vazgeçilmesi, taşeronlaşma girişimlerine son verilmesi, çalışma yaşamını düzenleyen yasaların İLO ve AB normlarına uyarlanması, çalışanların örgütlenmesinin önündeki engellerin kaldırılması, kamu çalışanlarının "grevli toplu iş sözleşmeli sendika hakkı"nın güvenceye alınması için 26 Mayıs'ta yapılacak greve bir gün kaldı. Ancak kararda imzası bulunan Kamu-Sen ve Türk-İş, geri adım atarken, Memur-Sen ve Hak-İş'in eyleme katılmama yönündeki tutumları devam ediyor.

KESK ve DİSK ise, 26 Mayıs'ta eylemde olacaklarını belirti. Yapılacak bir günlük iş bırakma eylemini etkin bir biçimde gerçekleştireceklerini ifade eden KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül, işsizliğe, güvencesiz çalıştırma politikalarına karşı mücadelenin ancak sokakta verilebileceğini söyledi. KESK'e bağlı 11 sendikanın 26 Mayıs günü çalışmayacağına işaret eden Morsümbül, öğretmenlerin okula, hemşirelerin hastaneye gitmeyeceğini belirterek şunları kaydetti: "Hastanelerin acil servisleri hariç hiç bir işyerinde çalışma gerçekleşmeyecek. Halkın eylemimize destek olmasını istiyoruz. 26 Mayıs günü aileler çocuklarını okula göndermesinler. Acil bir hastalığı olmayanlar hastanelere gitmesin."

'ÜLKENİN TEMEL SORUNLARINA VURGU YAPACAĞIZ'


Türkiye'nin 81 ilinde örgütlü oldukları bütün işyerlerinde greve katılım çağrısı yaptıklarını vurgulayan Morsümbül, DİSK'in KESK ile beraber hareket edeceğini, ancak Kamu Sen ve Türk-İş'in ise kısmı katılım gerçekleştireceğini söyledi. Morsümbül, 26 Mayıs'ın direniş ve grev günü olduğunu belirterek, ortak eylem kararı aldıkları DİSK, Kamu Sen ve Türk-İş'e de seslenerek, "Ülkenin geleceğinden duyduğumuz kaygıdan dolayı 26 Mayıs grevinin daha güçlü örgütlenmesi gerekiyor. Aldığımız kararın hayat bulması için elimizden geleni yapmamız lazım" dedi. Morsümbül, 26 Mayıs grevini Zonguldak'ta yaşamını yitiren 30 maden işçisine atfedeceklerini söyledi.

Grev günü son dönemde artan askeri operasyonlara da dikkat çekeceklerini dile getiren Morsümbül, askeri operasyonların ülke ekonomisine ciddi zararlar verdiğini, bunu deşifre etmenin de emekçilere düştüğünü ifade etti. Morsümbül, 26 Mayıs günü KESK'e bağlı sendikaların bağlı oldukları iş yerlerinin önünde toplanarak, eylem yapacakları alana doğru yürüyüş gerçekleştireceklerini söyledi.

ÇELEBİ: HERKES SÜRECE DESTEK OLMALI

26 Mayıs'ta üretimden gelen güçlerinin tamamını kullanacaklarını ve 26 Mayıs gününü mücadele günü olarak taçlandıracaklarını belirten DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise, "DİSK bu sürecin tamamında yer alacak. Daha önce aldığımız karar bu konuda çok belli. Bölgelerde ve illerde bunun duyurusunu ve çalışmasını yapıyoruz. Emek hareketinin gücünü bu konuda ortaklaştıracağız. Konfederasyon olarak verdiğimiz karar var. Bütün iş yerlerinin önünde üretimden gelen gücümüzü kullanabildiğimiz iş yerinde kullanacağız. Emekten ve özgürlüklerden yana olan herkes bütün bu sürece katkı vermelidir. Bu sorun yalnız TEKEL işçisinin ya da emekçilerin sorunu değildir. Tüm toplumun sorunudur. Geleceğe ilişkin birçok sorun var. İşten atılma yoksulluk gibi birçok sorun. Bunlara ilişkin daha önce hükümete yönelik yaptığımız eleştirilerde bir gelişme olmadı. Tam tersi emekçilerin durumunun düzeltilmesi bir tarafa daha da kötü bir hal aldı ve her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Bu konuda herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor. Bu sürece katılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

KESK'e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Yunus Akıl ise, 26 Mayıs günü bütün tepkilerini göstereceklerini söyledi.

İstanbul - DİHA

Bağlantılı Haberler