12 Haziran 2010, Cumartesi

Kot kumlama işçileri Ankara'da çadır kuracak

Çalıştıkları kot kumlama atölyelerinde ölümcül silikozis hastalığına yakalanan işçiler tarafından kurulan Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi, sosyal güvenlik haklarının tanınması için Ankara'da çadır kurmaya hazırlanıyor.

Mağazalarda satılan taşlanmış kotları üretirken büyük bir dramı yaşayan kot kumlama işçileri, her türlü sosyal güvenlikten yoksun bir şekilde merdiven altı atölyelerde çalıştırılıyor. Çalıştıkları atölyelerde ölümcül silikozis hastalığına yakalanan işçilerin durumu kamuoyu gündemine geldikten sonra yetkililer tarafından birçok atölyenin kapatıldığı iddia edilmişti. İşçilerin bir kısmı hala bu koşullarda çalıştırılırken hasta olanlar için ise yeni bir trajedi başlıyor. Tedavileri yapılmayan işçilerin kaderine terk edilmesine karşı kurulan Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi, (KKİD) silikoz hastalığına yakalanan işçilerin sosyal güvenlik haklarını talep etmek için 22-23-24 Haziran tarihlerinde Ankara'da bir dizi eylem gerçekleştirecek.

İşçiler ve aileleri Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda üç gün boyunca çadır kuracak. KKİD tarafından yapılan yazılı açıklamada, silikozis hastası işçilerin sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanması için Bakanlar Kurulu kararı çıkarıldığı ve işçilerin kötü çalışma koşullarında çalışmasına neden olan işverenler ve bu koşulları denetlemekle sorumlu olup görevlerini yerine getirmeyen kamu görevlileri hakkında ceza davaları açıldığı anlatıldı. Fakat bu gelişmeleri yetersiz gören KKİD, hükümeti, kot kumlama işçilerinin ölümlerine son vermek için göreve çağırdı. Açıklamada, "İnsanlık dışı çalışma koşulları nedeniyle silikozis hastalığına yakalanan 5 bin kot kumlama işçisinin birer birer ölmesine sessiz kalmayacağız. Sigortasız çalıştırılan ve sosyal güvenlik haklarından mahrum bırakılan kot işçilerinin, evlerinde sahipsiz ölümü beklemelerine izin vermeyeceğiz" denildi.

(Emek Dünyası)

Ankara -