23 Haziran 2010, Çarşamba

Kot kumlama işçileri meclise girdi

Meclis kapısı önünde 1 buçuk saat bekletildikten sonra BDP'li Sırrı Sakık'ın girişimleri sonucu meclise girmeyi başaran kot kumlama işçileri, BDP ve MHP yetkilileri ile görüştü.

Sağlık ve sosyal güvenlik hakları için Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda 3 günlük oturma eylemi başlatan Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Derneği üyesi işçiler, kot kumlama işçilerinin yaşadıkları sorunlara çözüm bulunması amacıyla TBMM'de grubu bulunan partilerle görüşmeye başladı. İlk görüşmelerini BDP ve MHP'yle yapan kot kumlama işçilerinin randevu taleplerine AKP'den ise cevap verilmedi. Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Derneği'nin Meclis'e gönderdiği heyette yer alan Abdülhalim Demir, BDP ve MHP ile yaptıkları görüşmelerin ardında Abdi İpekçi Parkı'nda açıklama yaptı. TBMM kapısı önünde bir buçuk saat bekletildikten sonra BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın girişimleri sonucu Meclis'e girmeyi başardıklarını ifade eden Demir, BDP ile yaptıkları görüşmelerin olumlu geçtiğini dile getirdi.

Demir, MHP'den Genel Başkan Yardımcı Oktay Vural'la görüştüklerini ve Vural'dan kot kumlama işçilerinin sorunlarını hükümetle görüşeceği sözünü aldıklarını kaydetti. Demir, BDP ve MHP'yle yaptıkları görüşmelerin ardından Parlamento Muhabirler Derneği'ne gittiklerini belirterek, şunları söyledi: "Parlamento Muhabirler Derneği'nde İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül'le görüşme fırsatı yakaladık. Üskül'e sağlık sorunlarımızı aktardık. Elimizdeki raporları kendisine verdik. Bize Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'yla bu konuda görüşeceğini söyledi. Umarım yarın AKP ile görüşebiliriz."

Yarın CHP'yle görüşecek olan kot kumlama işçilerine destek ziyaretleri de gün boyu sürdü. BDP ve SDP İl Örgütleri kot kumlama işçilerini ziyaret ederek, destek mesajlarını iletti.

Ankara - DİHA

Bağlantılı Haberler