08 Temmuz 2010, Perşembe

Yargıtay da Kent A.Ş. işçilerini haklı buldu

İşten atılan KENT A.Ş. işçilerinin, işe dönüş için açtıkları davada yerel mahkemenin işçiler lehine verdiği karar, Yargıtay tarafından onaylandı. Davayı kazanan işçiler, yarından itibaren Karşıyaka Belediyesi'ne işe dönüş dilekçelerini verecek.

CHP'li Karşıyaka Belediyesi'nin işten çıkardığı DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi Kent A.Ş. işçilerinin, işe dönmek için açtıkları dava süreci tamamlandı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işçilerin işe dönmeleri gerektiğini belirten yerel mahkemenin kararını onayladı. Genel-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, Yargıtay kararının ardından işçilerin yarından itibaren işe geri dönüş için başvuru yapacağını belirtti. Konuyla ilgili olarak sendika tarafından yapılan yazılı bir açıklamada, "Karşıyaka ve Kent A.Ş. yöneticilerinin yargı kararlarına saygı göstererek mensubu olduklarına inandığımız sosyal demokrat anlayışa uygun olarak emekten yana tavır koyacaklarını ve işten çıkardıkları işçileri işe alacaklarını umuyoruz" denildi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ise, mahkeme kararlarını uygulamayacağını duyurmuştu.

Karşıyaka Belediyesi'nde çalışan 276 Kent A.Ş. işçisi, işten çıkarılmalarının ardından şantiyede uzun süreli bir direniş yapmış, 16 Eylül 2009 tarihinde İzmir'den Ankara'ya yürüyüş başlatmıştı. Bir aylık yürüyüşün ardından Ankara'ya varan işçiler, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüşmek istemiş ancak talepleri karşılanmamıştı. İşçiler, Abdi İpekçi Parkı'nda kurdukları çadırlarda bir süre kaldıktan sonra, İzmir'e dönmüştü.

(diha, etha)

İzmir -