12 Temmuz 2010, Pazartesi

Ataköy sahilinin satışına karşı kitlesel yürüyüş

TOKİ'nin, Ataköy kıyılarını satmak için yarın açacağı ihaleye karşı yüzlerce kişi yürüdü..

Ataköy sahili için bugüne kadar 4 kez ihaleye çıkan ancak alıcı bulamayan TOKİ, yarın bir kez daha ihale açıyor. TOKİ, ihalenin basın duyurularında sadece tarihi baruthane binalarının aslına uygun restorasyonu ile tarihi ağaçların korunmasına yönelik çalışma yapacağını belirtiyor. Ancak Mimarlar Odası, plana göre Ataköy sahiline 72 metre yüksekliğinde otel, apart otel, gazino, marina, yat kulübü, alışveriş merkezleri, lokantalar, kongre tesisleri, akaryakıt satış üniteleri, gösteri, spor ve eğlence tesisleri, sağlık kulübü gibi tesisler yapılabileceğini belirtiyor.

Her ihale döneminde eylemler yapan Ataköylüler ise bugün yine sokaktaydı. Yüzlerce kişi, sahilin satışına karşı yürüyüş yaptı.

Ramazan Yeşil Parkı'nda toplanan halk adına Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayfer Kaynar, bir açıklama yaptı. Kaynar, Ataköy sahildeki yapılaşmaya karşı yürüttükleri mücadelenin hukuki ve bilimsel gerekçelerle olduğu kadar kamuoyunun desteği ile de sürdüğünü söyledi.

Kaynar, UNESCO Ortağı Europa Nostra'nın planı incelediğini ve sahilin korunması ve bu bölgenin kültür mirası olduğu konusunda Başbakan Erdoğan'a bir mektup gönderdiğini söyledi.

"RANT İÇİN TALAN"

TMMOB Mimarlar Odası adına konuşan Ali Hacıalioğlu ise sahilde planlanan toplam inşaatın 1 milyon metrekareyi aşacak bir beton kütlesi olacağını ve böyle bir durumda geri dönülemez zararların ortaya çıkacağını söyledi. Hacıalioğlu, "İmar konusunda yapılmak istenen kamu malının rant uğruna talanı" dedi, sivil inisiyatifin bu girişim karşısında kararlı bir duruş sergilemesi gerektiğini söyledi.

CHP Milletvekili Sacit Yılmaz da konuyla ilgili verdiği soru önergesi ve araştırma önergesine yanıt alamadığını belirtti. Yılmaz, Anayasanın 42. maddesine göre, "kıyıların devletin olduğunu, vatandaşların yararına kullanıldığını ve kimsenin şahsi mülkü olamayacağını söyledi. Ayrıca, Anayasanın 56. maddesine göre de devletin çevreyi korumak ve geliştirmek zorunda olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından TOKİ'nin satışa çıkardığı sahildeki araziye doğru yürüyüşe geçen yüzlerce kişi, "Gün gelecek devran dönecek TOKİ halka hesap verecek", "Beton İstanbul istemiyoruz" sloganlarını attı.

İstanbul - ETHA