13 Temmuz 2010, Salı

BELEDİYELERDE GREV:

Topbaş’a vuvuzelalı grev kararı

Belediye-İş Sendikası ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) arasında 5 aydır süren toplu görüşmelerde sonuç alınamayınca binlerce belediye işçisi Edirnekapı’dan Saraçhane’deki belediye binasına yürüdü.

CEM AVAROĞLU cem@emekdunyasi.net

Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası’nın yetkili olduğu İBB’de yaklaşık 5 aydır süren ve anlaşmazlıkla sonuçlanan TİS görüşmeleri sonucu Belediye-İş Sendikası’na üye işçiler saat 11.00’de Edirnekapı’daki belediye garajında buluşarak, grev kararını asmak için Saraçhane’deki İBB binasına doğru sloganlarla yürüyüşe başladı.

VUVUZELALI PROTESTO

Yürüyüşe aileleriyle katılan işçiler yürüyüş boyunca “Sözleşme hakkımız, grev silahımız”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Topbaş şaşırma sabrımızı taşırma”, “İş-ekmek yoksa barış da yok”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları attı. Bunun yanında Dünya Kupası’nın simgesi haline gelen vuvuzela çalan işçiler Topbaş’ı protesto etti.


Foto Galeri: İBB işçilerinden grev kararı

“BELEDİYENİN TUTUMU BU NOKTAYA GETİRDİ”

Grev kararının asılmasından önce işçilere seslenen Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul yasal zorunluluğu yerine getirmek için buraya geldiklerini ve grev yapmak istemediklerini ancak belediyenin tutumunun süreci bu noktaya getirdiğini söyledi.

“Belediye işçisi yalnızca alın terinin karşılığını istiyor. Bunu istemek suçsa biz sonuna kadar devam etmeye varız.” diyen Yurdakul İBB Başkanı Kadir Topbaş’a seslenerek şöyle dedi:

“Kültür başkenti olan dünya şehrinin belediye başkanısınız. Bu şehri bu işçilere birlikte kültür başkenti yapacaksınız. Bizim derdimiz greve çıkmak, gece-gündüz çadırda yatmak değil, İstanbul halkına hizmet etmek ve çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmaktır.”

BAŞBAKAN’DAN TALEP

1995’te Tayyip Erdoğan’la birlikte belediyede çalıştığını ifade eden Yurdakul, başbakana “O zamanlar işçilerin talepleri sana iletildiğinde ‘işçilerin isteği belediye için çekirdek parası’ diyordun. Şimdi de Topbaş’tan o çekirdek parasını istiyoruz.” diyerek tepki gösterdi.

Sürecin çok uzadığını, bu yüzden başbakanın Topbaş’ı arayarak müdahale etmesi gerektiğini söyleyen Yurdakul, “bu sözleşme imzalansın, biz sürtüşmeden, çatışmadan yana değiliz, kardeşlikten, dostluktan yanayız” dedi.

Taşeronun ve kapsam dışı uygulamaların kaldırılması gerektiğini, bunun işçilere sendikasız ol demekle aynı şey olduğunu ifade eden Yurdakul, İstanbul’daki 8 belediyenin toplu görüşmeleri masa başında bitirdiğini ve kendilerinin de Topbaş’tan bunu beklediğini söyledi.

Saraçhane’deki İBB binası önüne gelen işçiler grev kararını asmak için belediye binasına girmek isteyince polis engel olarak sadece sendika yöneticilerinin içeri girmesine izin verdi.

DİRENİŞTEKİ İŞÇİLERDEN DESTEK

TÜMTİS’e üye oldukları için işten atılan ve direnişte olan UPS Kargo işçileri, Deri-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için atılan Yeşil Kundura işçileri belediye işçilerine destek vermek için yürüyüşteydi.

Hava-İş Genel Başkanı, TES-İş Şubeleri, Deri-İş Genel Başkanı, Türk-İş Örgütlenme Sekreteri, TÜMTİS İstanbul Şubesi, Tekstil-Sen, Deri-İş Tuzla Şubesi ve birçok sendikacı da belediye işçilerine destek verdi.

Belediye binası önüne grev uyarısı kararı olarak çadır kuran işçiler yarın öğlene kadar nöbette olduklarını ifade etti.

(emekdunyasi.net)

İstanbul -

Bağlantılı Haberler