24 Temmuz 2010, Cumartesi

ÇGD'den Başbakan'a 'soru önergesi'

Türkiye'de sansürün kaldırılışının 102. yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği(ÇGD) Başkanı Ahmet Abakay Başbakan Erdoğan’a yanıtlaması için 'soru önergesi' sundu.

Türkiye'de sansürün kaldırılışın 102. yıldönümü olan '24 Temmuz Basın Bayramı'nda ÇGD Başkanı Ahmet Abakay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ya da basından sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yazılı ya da sözlü olarak yanıtlaması için  'soru önergesi' sundu. Abakay yaptığı açıklamada talep edilen soruların yanıtlanması istendi.

Abakay, sansürün kaldırıldığı iddialarına rağmen Azadiya Welat Yazıişleri Müdürü Vedat Kurşun'un 166 yıl ceza aldığını hatırlatarak, "Tutukluluğu makul süreyi çoktan aşan Mustafa Balbay'ı, 166 yıl hapis cezasına çarptırılan Azadiya Welat Yazı işleri Müdürü Vedat Kurşun'u ya da diğer tutuklulardan birini ya da bunların yakınlarını ziyaret etmeyi düşünüyor musunuz? Hakkında açılan davaların çokluğu nedeniyle köşe yazarlığını bırakacağını düşünen Şamil Tayyar'ın bu durumu sizi düşündürüyor mu?" diye sordu. Abakay, halen 47 gazetecinin cezaevinde olduğunu ve 700 gazetecinin yargılandığını ifade ederek "Muhalif gördüğünüz medya kuruluşlarına mali baskı uygulamanızın uluslararası demokratik çevrelerde 'iktidar baskısı' olarak değerlendirildiğini biliyor musunuz?" diye sordu.

ÇGD Başkanı Ahmet Abakay tarafından Başbakan'a yanıtlaması için  yöneltilen diğer sorular şöyle” Ülkemizde sansürün kaldırılışının.102. yılında sürekli ve haksız şekilde suçladığınız medyanın içinde bulunduğu baskı ve sıkıntılardan haberdar mısınız? Biliyorsanız bundan sıkıntı duyuyor musunuz, duyuyorsanız neden hiç dile getirmiyor, çözüm aramıyorsunuz? Muhalif gördüğünüz medya kuruluşlarına mali baskı uygulamanızın uluslararası demokratik çevrelerde "iktidar baskısı" olarak değerlendirildiğini biliyor musunuz? İktidarınız döneminde yoğunlaşan yasa dışı telefon dinlemelerinin tüm yurttaşlar yanında medya çalışanlarını olumsuz etkilediği, haber kaynaklarının korkudan bilgi veremez hale geldiğini biliyor musunuz? Hükümetiniz döneminde ağırlaştırılan 'TMK', 'gizliliği ihlal' , 'yargıyı etkileme' ile ilgili yasaların söz konusu tutuklama ve yargılamaların nedenleri olduğunu, bunları değiştirmeyi, demokratikleştirmeyi düşünüyor musunuz? Sizi ve hükümetinizi eleştiren yazarlar için medya patronlarına, 'bunları işten çıkarın' sözünüzün demokrasi ile yönetilen ülkelerde ayıplanan tutumlar arasında olduğunu biliyor musunuz? Sizi ve hükümetinizi eleştiren gazete-TV'lerin hükümete bağlı kuruluşlar olmadığını, aynı tutumdaki gazetecilerin, yazarların başbakanlığın memurları olmadığını kabul edebiliyor musunuz? Sorularımın yanıtlarını yazılı veya sözlü olarak, derneğimize ya da kamuoyuna açıklamanızı bekliyoruz’’dedi.

(emekdunyasi.net)

Bağlantılı Haberler