06 Kasım 2010, Cumartesi

Sorunu çözmek için okullar satılıyor(!)

Okuluma Dokunma İnisiyatifi, İstanbul'da değerli araziler üzerinde bulunan okullarının satışının hızlandırıldığına dikkat çekerek, topladıkları binlerce imzayı İstanbul Valiliği'ne teslim etti.

Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 51. maddesinde 2008 yılında yapılan değişiklikle devlete ait okulların satışının yasal zemini hazırlanmasının ardından, satışların son dönemlerde hızlandırılmasına karşı Okuluma Dokunma İnisiyatifi üyeleri, topladıkları binlerce imzayı İstanbul Valiliği'ne götürmek için Sultanahmet Meydanı'ndan valiliğe yürüdü. Yürüyüşte "AKP elini okulumdan çek", "Okullar halkındır satılamaz", "Okullar rant kapısı değildir" dövizleri taşıyan inisiyatif üyeleri, İstanbul Valiliği'nin önüne kadar, "Sermayeye değil eğitime bütçe", "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" diye sloganları atıldı.

DEĞERLİ ARAZİLERLERE OTEL YAPILIYOR

Valiliğinin önünde basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen 3 No'lu Şube Başkanı Nebat Bukrek, eski İstanbul Valisi Muammer Güler döneminde satışına başlanan okullara müşterilerin bakmaya geldiğini söyledi. Bukrek, "Tarihi okullar dâhil, merkezdeki okulların satışı ve devri planlanıyor. Dün inkâr ediyorlardı. Bugün satışı saklamıyorlar" dedi. Takas yöntemiyle satışların yapıldığını belirten Bukrek, arazileri değerli olduğu söylenen 100'e yakın okulun yerine iş merkezi ve otel yapılmasının planlandığını ifade etti.

Taksim Meslek Lisesi'ni kapatmak için bu sene 9. sınıf öğrenci kontenjanının boş bırakıldığına işaret eden Bukrek, "Bu okula 700'e yakın öğrenci başvurdu, ama 300 öğrenci çevre okullara yollandı. 400 öğrencinin nerede eğitim gördüğü bilinmiyor. 100 okulda tadilat var, gerekçesiyle ders yapılmıyor. Bir okul 2 yıl tadilatta olur mu?" diye sordu. Bükrek, İstanbul Valiliği'ne seslenerek, "Okulların satılmasına seyirci kalarak ya da satarak eğitim sorununun çözemezsiniz. Ancak var olan sorunlara daha çok sorun eklersiniz" dedi.

SATILACAK OKULLARDA EYLEMLER

İmzaları valiliğe teslim ettikten sonra açıklama yapan Bukrek, "Tüm uğraşlarımıza rağmen Vali'den randevu alamamıştık. Bugün de yerinde yokmuş. O yüzden bizimle görüşemezmiş. Ama bizim eylemlerimiz bu açıklama ile bitmeyecek. Satışı düşünülen okullarda büyüteceğimiz eylemlerle mücadelemiz devam edecek" dedi.

EmekDunyasi.Net

İstanbul -

Bağlantılı Haberler