12 Kasım 2010, Cuma

Ek ödemelerdeki adaletsizliğe protesto

Ek ödemelerdeki eşitsizliğe karşı TBMM'sine yürümek isteyen Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası üyeleri polis tarafından engellendi.

Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM), ek ödemelerdeki adaletsizliğe karşı Devlet Su İşleri Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. DSİ önünde bir araya gelen emekçiler, taleplerini duyurmak için buradan TBMM'ye yürüyerek basın açıklaması yapacaktı. Ancak, yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı eylemde polis, yapılacak yürüyüşün yasalara aykırı olduğunu iddia ederek, yürüyüşe engel oldu. Pankart ve dövizleriyle yürüyüş yapmakta ısrar eden emekçilere, polis müdürü alaycı bir şekilde "Taksiyle gidin" dedi. Bunun üzerine emekçiler ve polis arasında tartışma yaşandı. Daha sonra polislerin tutumunu protesto eden emekçiler oturma eylemi gerçekleştirdikten sonra basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, BTS Genel Başkanı Yunus Akıl ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras'ta katıldı. "Ek ödemelerde adalet istiyoruz" yazılı pankart açan eylemciler, "İnsanca yaşamak istiyoruz" yazılı döviz taşıyarak, "Eşit işe eşit ücret" sloganı attı. Açıklamayı ESM Genel Başkanı Kemal Bulut yaptı. Bulut, 2011 yılı bütçesinin komisyonlarda görüşülmeye devam edildiğe işaret ederek, bütçeden kamu emekçilerine yapılan maaş artışları ve ayrılan payların yoksulluğu ve sefaleti daha da kalıcı hale getirdiğini söyledi.

Talepleri için daha önce, siyasi partilerin grup başkan vekilleri ve bakanlık düzeyinde yetkililerle görüştüklerine dikkat çeken Bulut, "Bugün siyasi iktidarı bir kez daha uyarmak için burada toplandık. Taleplerimiz karşılanmazsa mücadelemizi yükselterek sürdüreceğiz" dedi. Bulut, ek ödemelerin diğer kurumlardaki seviyelere çıkarılması istediklerini belirterek, ek ödeme tavanının tüm kurumlarda en yüksek devlet memuru maaşının yüzde 200 oranında uygulanmasını istedi.

Bulut'un konuşmasından sonra söz alan, KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek ise, polisin yürüyüşü engellemesini kınayarak, şunları kaydetti: "AKP'nin bu uygulaması sadece buraya mahsus bir uygulama değil. Kadın kurumları kadın sorunlarına ilişkin bir dosyayla Hakkâri'den yola çıktı. İçişleri Bakanlığı bir genelge yayınlıyor ve bu genelgede bu yürüyüşü potansiyel tehlike olarak değerlendiriyor. Son dönemde bu uygulamalar artmaya başladı. Özellikle Ankara'da son 6-7 aydır nerdeyse kaldırımda yürümek bile yasak haline getiriliyor. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. AKP bizim sesimizin duyulmasını istemiyor ve bizleri topyekun potansiyel tehlike olarak görüyor. Bizden bundan AKP demokrasi, bu ülke için tehlikedir diyoruz."

 

DSİ işçisi isyanda

ESM Kocaeli Şubesi üyeleri, eşit işe eşit ücret ve ek ödemelerin yapılması için bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. DSİ Şube Müdürlüğü önündeki eylemde, iktidarın, çalışanlar arasında farklı statüler yaratıp iş barışını bozduğu dile getirildi.

ESM Şube Başkanı Yener Çalışkan, yaptığı açıklamada, kurumlarda eşit işe eşit ücret ödenmesini ve hangi ad altında olursa olsun yapılan ödemelerin temel ücrete eklenerek emekliliğe yansıtılmasını istediklerini belirterek, şunları söyledi: "Her fırsatta ücretleri eşitleyeceğini söyleyen hükümet, taleplerimizi karşılamakta duyarsız kaldı. İş kolları ile ilgili yaptıkları tüm girişimlerde, Başbakan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Çevre ve Orman Bakanlığı bu eşitsizliği ortadan kaldırma sözü verdi. En düşük alan DSİ, MTA ve KİT çalışanlarının bu sorunu çok kolay çözülebilecekken yetkililer verdikleri sözü tutmuyor."

"EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET UYGULAYIN"

Verilen sözlerin yerine getirilmesini ve sorunlarının çözülmesini istediklerini ifade eden Çalışkan, şöyle devam etti: "Tüm uğraşlarımıza rağmen sorunlarımız çözülmedi. Genel Temsilciler Kurulu toplantısının ardından aldığımız kararla üretimden gelen gücümüzü kullanıyoruz. Bize üvey evlat muamelesi yapılmasından vazgeçilsin. Ek ödemelerimiz en yüksek devlet memuru temel ücretinin yüzde 200 tavan üzerinden yeniden düzenleyin. Eşit işe eşit ücret uygulayın." Eyleme, Memur-Sen'e üye çalışanlar katılmadı.

EmekDunyasi.Net

Ankara -