27 Nisan 2012, Cuma

Kadınlar, 1 Mayıs 77'de katledilen kadınları andı

Emek ve meslek örgütlerinden kadınlar, dün Kazancı Yokuşu'na karanfiller bırakıp, mumlar yakarak, 1977 1 Mayıs Katliamı'nda öldürülen kadınları andı.

Emek ve meslek örgütlerinden kadınlar,  dün Kazancı Yokuşu'na karanfiller bırakıp, mumlar yakarak, 1977 1 Mayıs Katliamı'nda öldürülen kadınları andı. Kadınlar, "1 Mayıs'ta sesimizi yükseltelim. Adımlarımızı kapitalizme ve erkek egemenliğine karşı mücadele eden kadınların adımları ile birleştirelim" dedi.

Galatasaray'da bir araya gelen kadınlar, ellerinde karanfiller ve pankartlarla Taksim Meydanı'ndaki Kazancı Yokuşu'na yürüdü. Kadınlar yürüyüş sırasında sık sık, "Güvenceli iş, şiddetsiz yaşam istiyoruz", "Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın kadın dayanışması", "Bijî yek gûlan" sloganlarını attı. KESK üyesi kadın tutukluların fotoğraflarının yer aldığı bir pankartı da taşıyan kadınlar, kadın tutuklulara özgürlük istedi.

Kazancı Yokuşu'nda kadınlar adına açıklama yapan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Arzu Erdoğan, 1977 1 Mayıs'ında Hacer İpek Saman, Hatice Altun, Jale Yeşilnil, Kadriye Duman, Leyla Altıparmak, Meral Cebren Özkol, Nazan Ünaldı, Diran Nigiz ve Sibel Açıkalın'ın yaşamını yitirdiğini hatırlattı, "Onların adımları ve bugüne kadar bu yolda yürüyen tüm kadınların adımları ile birleştirerek büyüteceğiz yürüyüşümüzü" dedi.

TEKEL, DESA Fabrikası, Paşabahçe Hastanesi, Taksim Hastanesi ve İnşaat Mühendisleri Odası'nda direnen kadınlara dikkat çeken Erdoğan, "Bugün kararlılıkla direnişlerini sürdüren Hey Tekstil, Kampana, Savranoğlu, Billur Tuz ve Hugo Boss işçileriyle aynı yolda yürüyeceğiz" diye konuştu.

Bugün, Hey Tekstil işçilerini ziyaret edeceklerini duyuran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "1 Mayıs'ta kadın emeğini daha görünür kılmak, kadın emekçilerin seslerini daha fazla duyurmak, kadın dayanışmasını ve örgütlü gücünü yükseltmek için sendikalarımızın, odalarımızın, meslek örgütlerimizin en ön saflarında olacağız. Sen de gel! 1 Mayıs'ta sesimizi yükseltelim. Adımlarımızı kapitalizme ve erkek egemenliğine karşı mücadele eden kadınların adımları ile birleştirelim."

Kadınlar, açıklamanın ardından Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı, mumlar yaktı.

 

EmekDunyasi.Net/ ETHA