21 Nisan 2012, Cumartesi

Hani 12 Eylül yargılanıyordu:

Cezaevlerinde kitap yasakları sürüyor

12 Eylül’ün kitapları yasaklayan zihniyeti cezaevlerinde hala hüküm sürüyor. Tutuklu Gazeteci Zeynep Kuray’ın Bakırköy L Tipi Cezaevi’nde yaptığı habere göre İlya Ehrenburg'un 'Dipten Gelen Dalga' romanı da yasaklara takıldı.

12 Eylül’ün kitapları yasaklayan zihniyeti cezaevlerinde hala hüküm sürüyor.  Tutuklu Gazeteci Zeynep Kuray’ın Bakırköy L Tipi Cezaevi’nde yaptığı habere göre İlya Ehrenburg'un "Dipten gelen dalga", J. Stalin'in "Strateji ve taktik", V.İ. Lenin'in "Gençlik üzerine" ve Mao Zendung'un "Halk Savaşında Temel Taktikler" isimli kitaplar, cezaevi idaresince ‘sakıncalı’ bulunduğu gerekçesi ile verilmedi.

DHKP-C davası tutukluları Aysun Akdağ ile Elif Sultan Kalsen'e gönderilen  bu kitaplara, yasak kitaplar arasında bulunduğu gerekçesiyle idare tarafından el konuldu.

EHRENBURG’UN TELLER TAKILAN İKİNCİ ROMANI

Daha önce Fransız yazar İlya Ehrenburg'un "Paris düşerken" romanı çeşitli cezaevlerinde tutuklulara verilmezken bu kez yazarın "Dipten Gelen Dalga" isimli romanı ‘sakıncalı’ görüldü. Ehrenburg’un kitabıyla birlikte J. Stalin'in "Strateji ve taktik", V.İ. Lenin'in "Gençlik üzerine" ve Mao Zendung'un "Halk savaşında temel taktikler" kitapları da sakıncalı görülerek, tutuklulara verilmedi.

’12 EYLÜL SÖZDE DEĞİL ÖZDE YARGILANSIN’

Söz konusu kitapların cezaevi idaresi tarafından "Sakıncalı" damgası vurulup kendilerine verilmediğini belirten DHKP-C davası tutuklusu Aysun Akdağ, defalarca dilekçe yazmalarına rağmen, hepsinin keyfi bir şekilde reddedildiğini söyledi. 12 Eylül döneminde bile siyasi romanların cezaevlerine sokulduğunu belirten Akdağ, bu durumun, ‘işkence bitti, yasak yok’ diye halkı kandıran zihniyetin düşünceden ne kadar korktuğunun göstergesi olduğuna dikkat çekti. “12 Eylül’ü sözde değil, özde yargılayın" çağrısında bulunan Akdağ, "Dünya çapında okunan kitapları yasaklayan bu kafa yapısının 12 Eylül'ün yasakçı zihniyetiyle hesaplaştığına kimseyi inandıramazlar” diye konuştu.

 

Bakırköy Kadın Ceza ve Tutukevi – Zeynep Kuray/ ANF/ EmekDunyasi.Net