01 Haziran 2012, Cuma

Kıyıya vuran dalgalar bugün Kadıköy'de

"Kıyıya Vuran Dalgalar" bir öykü kitabı... Ancak alışılagelen öykü kitaplarından biraz farklı... "Kıyıya Vuran Dalgalar - F Tipi Öyküler", hapishanelerdeki siyasi tutukluların, dışarıdan gönderilen fotoğraflara yazdıkları öykülerden oluşuyor. Kitabın imza günü bugün saat 15'de Kadıköy'de Khalkedon Kitapevinde.

Geçtiğimiz ay çıkan "Kıyıya Vuran Dalgalar" kitabının Türkiye çapında tanıtılması ve kitap vesilesiyle cezaevleri konusunda toplumsal bir duyarlılık yaratılabilmesi amacıyla bugün Kadıköy'de bulunan Khalkedon Kitapevinde bir imza günü düzenleniyor. Kitabın yazarlarının cezaevlerinde olduğuna dikkat çeken Deli Dalgalar İnisiyatifi, kendileri içeride fakat öyküleriy dışarda olan yazarlar adına kitabı yazar Murathan Mungan'ın imzalayacağını duyurdu.

Deli Dalgalar İnisiyatifi hapishanede bulunan siyasi tutuklularla dayanışma içinde olan bir inisiyatif ve özellikle cezaevlerine kitap gönderme kampanyasıyla adını duyurdu.

İmza gününe çağrı yapmak amacıyla yayınlanan basın metninde "Kitabın bir yakasında içerideki siyasi tutuklular varken, bir yakasında da, uzun yıllardır hapishanedeki siyasi tutuklularla dayanışma içinde olan Dışarda Deli Dalgalar inisiyatifi var." denilerek şöyle devam edilliyor:

"Kıyıya Vuran Dalgalar", duvarları aşan bir çift kanat. Sokakların, pazar yerlerinin, iskelelerin, denizlerin ve ormanların üzerinde çırpan... Kanatlanmış ve sokaklara fırlamış öyküleri yazan kalemler ne yazık ki hala hapishanede. Bu nedenle kitabı onların yerine Murathan Mungan imzalıyor; yazarları tutsak olsa da öyküleri, sözcükleri aramıza karışsın diye onların sesi oluyor.

"Onları dışarı çıkaramasak da öykülerini çıkardık: Sizi Kıyıya Vuran Dalgalar'la buluşmaya, imza gününe  davet ediyoruz. İçerdekilerin sesini duyun, sesinizi bir anlığına da olsa onlarınkine katın diye."

İstanbul'da Kadıköy'de saat 15'de başlayacak olan imza gününe yapılan çağrı şu cümlelerle bitiyor: "Dileyen kendine alsın kitabı, dileyen okuduktan sonra www.delidalgalar.com'daki binlerce hapishane sakininden birine postalasın."

Açıklamada ayrıca iletişime geçmek isteyenler de unutulmamış. Deli Dalgalar İnisiyatifi'yle iletişim kurmak isteyenler 0532 786 72 15 nolu telefondan Sabriye Çiftçiye ulaşabilirler. Khalkedon Kitapevi ise Caferağa Mahallesi Sakız Sokak No: 12 A (Caferağa Spor Salonu Karşısı) Bahariye Kadıköy adresinde bulunuyor.

EmekDünyası.Net

 

Bağlantılı Haberler