13 Nisan 2013, Cumartesi

Sinemaseverler festivali Emek Sineması'nda kapatacak

Sinemaseverler, 14 Nisan Pazar günü 16:00′da Emek Sineması’nın önünde buluşarak, Festivali açtıkları yerde kapatacaklarını duyurdu.

İstanbul Film Festivali’nin açılışını kapatılmak istenen Emek Sineması önünde yapmak isteyenlere yönelik polis müdahalesinin  ardından “Emek sermaye ile uzlaşmayacak” diyenler bir kez daha Beyoğlu’nda buluşacak.

Sinemaseverler yaptıkları açıklamada şöyle dedi:

“2009’dan beri Beyoğlu Belediyesi’nin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayıyla Multi Türkmall ve Kamer İnşaat eliyle gerçekleştirilmek istenen yıkım projesine karşı çıkan bizler için bu seneki Festivali her zamankinden daha hareketli, daha heyecanlı ve daha güçlü geçti. Önce “kamu” olarak Sinemamızın kapısını tekrar araladık ve  Festival’in açılışını Emek Sineması’nda gerçekleştirdik. Sonra, bize ait olan Yeşilçam Sokak’a girmek istediğimiz için biber gazı, tazyikli su ve coplarla saldırıya uğradık, inatla dağılmadık ve hep beraber haykırdık: “Emek Bizim İstanbul Bizim!” Burada duracak değiliz. Yıkımı engelleyip Emek Sineması’nı geri alana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Sokaklarımıza, meydanlarımıza, mahallelerimize, sinemalarımıza, kentimize ve bütün bu alanları bizlerin kılan kentsel hafızamıza, yaşamlarımıza yapılan saldırılara karşı bir aradayız!”

EmekDünyası.Net/sendika.Org