15 Nisan 2013, Pazartesi

Fazıl Say'a hapis cezası!

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say muhalif tavrından ötürü sık sık hükümet ve muhafazakar çevrelerin hedefinde oluyordu. Say, son olarak 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Fazıl Say "Dini değerleri aşağılama" suçlamasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis cezası aldı. Hükmün açıklanması geri bırakıldı
Ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say'ın, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçlamasıyla yargılandığı dava karara bağlandı.Mahkeme, Say'ı suçlu buldu, 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

KARAR DURUŞMASI BUGÜN GÖRÜLDÜ

İstanbul 19 Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Fazıl Say katılmazken Say'ı avukatı Meltem Akyol temsil etti. Duruşmada müştekiler Ali Emre Bukağlı, Orkun Şimşek ve avukatları da hazır bulundu. Hakim sanık Fazıl Say'ın avukatına son savunmasını sordu.

AVUKATI BERAAT İSTEDİ 

Avukat Meltem Akyol, "Dava konusu teknik ve özel bir yargılamayı gerektirmediği kanaatindeyiz. Hukuki mütalaadan aleyhe olanları kabul etmiyoruz. Takdiri mahkemeye bırakıyoruz. Sanığın söylemlerinde aşağılama ve hafife alma kastı olmadığı kanaatindeyiz. Sanığın müsnet suçtan beraatine karar verilmesini talep ediyoruz" dedi. Hakim Hulusi Pur davayı karar bağlamak için duruşmaya 15 dakika ara verileceğini belirtti. Bunun üzerine müştekiler ve avukatları kendilerine de söz verilmesini istedi. Ancak hakim Pur müşteki ve avukatlarına söz vermedi, duruşma salonunun boşaltılmasını istedi.

ÖMER HAYYAM'A AİT DİZELER

Fazıl Say, Ömer Hayyam'a ait olduğunu söylediği bazı dizeleri Twitter'da paylaşmış ve 3 kişi şikayetçi olmuştu. Fazıl Say, dava açılmasına neden olan rubai türündeki şiirin 11 ve 12. yüzyıllarda yaşayan İranlı bilimci ve şair Ömer Hayyam'dan alıntı olduğunu söyledi. Say'ın avukatı Meltem Akyol ise bu mesajı sadece Say'ın takipçilerinin görebildiğini dile getirerek, bunların "sohbet" niteliğinde olduğunu söyledi. Say, daha önce mahkemede yaptığı yazılı savunmasında Twitter'da yazdıkları hakkında kendisine yöneltilen hiçbir suçlamayı kabul etmediğini aktarmıştı.

SAY: 'TWİTTER'DA YAZMIŞ OLDUĞUM HİÇ BİR YAZI KULLANDIĞIM HİÇ BİR İFADE HAKARET AMACIYLA DEĞİLDİR'

''Twitter'de yazmış olduğum hiçbir yazı, kullandığım hiçbir ifadede hakaret, aşağılama amacım yoktur'' diyen Say, aksine, yazılarının iyice incelenmesi durumunda, dini değerleri istismar eden ile dini değerlerden rant sağlamaya çalışan kişilerden rahatsız olduğunu söylemişti.

Aranın ardından kararı açıklayan hakim Hulusi Pur, "Sanığın eylemi sabit olup suçun işleniş şekli, sanığın kastı, suç işlemesindeki ısrarı, suçun işlendiği zaman ve yeri, sanığın güttüğü amaç ve saiki nazara alınarak 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama' suçundan 8 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Sanığın eylemi yayın yoluyla işlemiş olduğunu dikkate alan mahkeme, cezayı yarı oranında arttırıp 12 aya çıkardı.

Mahkeme sanık Say'ın duruşmalardaki tavır ve davranışları, yargılamaya yapmış olduğu katkı dikkate alınarak 1/6 oranında indirilerek 10 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

HÜKMÜN AÇIKLANMASI GERİ BIRAKILDI

Mahkeme sanığın sabıkasız oluşunu dikkate alarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Hakim Pur ayrıca, 5 yıl denetim süresi belirlenmesine ve denetim süresinde herhangi bir yükümlülük belirlenmesine yer olmadığını karara bağladı.

EmekDünyası.Net/Ajanslar