23 Nisan 2013, Salı

İşçi Filmleri Festivali 1 Mayıs'ta başlıyor

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'ne günler kaldı. Festivl bu yılda işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs'ta İstanbul, İzmir, Ankara ve Diyarbakır'da eş zamanlı olarak başlayacak.

Dünyada 1990 sonrası dönemde yoksul emekçilerin mücadelelerinin bir anlatım aracı olarak ortaya çıkan işçi filmleri festivalleri, Türkiye’de birkaç sendika ve Halkevleri Emek Çalışmaları Merkezi’nin ortak çalışmaları ile başladı.

1 MAYIS'TA DÖRT KENTTE EŞ ZAMANLI OLARAK BAŞLIYOR

Bugün Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Birleşik Metal-İş (DİSK), Hava-İş (TÜRK-İŞ), Petrol-İş (TÜRK-İŞ), Tez Koop-İş (TÜRK-İŞ), SES (KESK), Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri ve Sendika.Org tarafından düzenleniyor. Bu yıl yine 1 Mayıs günü İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eşzamanlı olarak başlayacak festival, 8 Mayıs’a kadar devam edecek.

KARAGÖZ VE ŞARLO SİSİFOS OLDU

8 yıl boyunca festival afişinin değişmez illüstrasyonu Karagöz ve Şarlo. Bu defa ikisi de birer Sisifos. Sisifos, mitolojide tanrılar tarafından lanetlenip cezalandırılan ilk insan. Cezası bir kayayı bir dağın tepesine çıkarmaktır. Sisifos kayayı yuvarlayarak tepeye kadar çıkarır ancak tam sona yaklaştığında kaya aşağı yuvarlanır, Sisifos da aşağı inip kayayı tekrar yukarı çıkarmaya çalışır ve bu böylece sürüp gider. Beyhude bir çabadan daha korkunç bir ceza olmadığını düşünen tanrılar, Sisifos’u cezalandırırken aslında onun yaşama dair umudunu tüketmek istemişlerdir. Ancak Sisifos umudunu öldürmez, kayayı taşımaktan ve tanrılara direnmekten vazgeçmez, her seferinde inatla dener. Bu yılki afişte Karagöz, barışa dair umudunu taşımaktan, Şarlo da Karagöz’ün başaracağına olan inancıyla elinde kamerasıyla onu belgelemekten vazgeçmiyor.

BU SENEKİ TEMA: SINIRDA YAŞAMAK

Bu yıl temasını “Sınırda yaşamak” olarak belirleyen festival, “Sınırda yaşamak umuda sarılmaktır” diyor. Ve ekliyor- “Ortadoğu’daki savaşın, Ortadoğu’daki en önemli aktörlerden Kürtlerin sürecinin, açlık ve yoksulluğun sınırlarında umudu ve emeği ile ayakta kalmaya çalışanların öykülerini beyaz perdeye taşıyor.”

16 ÜLKEDEN 54 FİLM GÖSTERİLECEK

Bu yıl 16 ülkeden 54 öykü buluşacak izleyicilerle. Filmler, dünyadan ve Türkiye’den emekçilerin yaşamları ve mücadele deneyimlerinden örneklerle geniş bir yelpaze sunuyor: Nazım Hikmet’in şiiriyle öyküsünü anlattığı “Japon Balıkçısı”… Selanik’te patronların terk ettiği fabrikayı bir kooperatif olarak yeniden açan işçilerin özyönetim öyküsü “Vio Me”… 2011’de Yunan Parlamentosu’nda yapılan “kemer sıkma politikaları” oylamaları sırasında Atina Sintagma Meydanı’ndaki protestoları ve polis şiddetini anlatan “155 Satılmış Adam”… 2012’nin son günlerinde haklarının ellerinden alınmasına karşı direnen Şişecam işçilerini anlatan “Şişecam-Bir Direnişe Bakmak”… Antalya meyve-sebze halinin mevsimlik işçilerini anlatan “Hal-Karanlığın Meyvesi”…

Festival filmleri emeğin gündemini takip etmekle kalmıyor, ülkenin yakıcı gündemlerinden örnekleri de perdeye taşıyor: Kentsel dönüşümün önemli adreslerinden İstanbul Tarlabaşı’nı ve insanlarını anlatan “Kent Sürgünleri”… Fethiye Çetin’in büyükannesi Heranuş Gadaryan’ın Elazığ’daki köyü Habap’taki tarihi iki çeşmenin Türk, Kürt, Ermeni gençler ve köy halkının emekleriyle restore edilişini anlatan “Habap Çeşmeleri”… Şafak baskınlarıyla kırılan kapılarla başlayan KCK operasyonlarını anlatan “Denge Deri/Kapıdaki Ses”… 1990’lı yıllarda köylerinin boşaltılması ile göç eden Kürtlerin geride bıraktıkları topraklarıyla olan ilişkilerini ele alan “Masivanên Bejiyê/Kıracın Balıkçıları”

GÖSTERİMLER ÜCRETSİZ

Festival, bu yıl da açık hava gösterimleriyle sinema salonlarının dışında, işyeri gösterimleriyle emeğin yanında, festival yürüyüşüyle sokaklarda, 1 Mayıs kortejiyle alanlarda olacak. Açılış gecelerinde her festival gibi ödül verecek ama direnişteki işçilere ve sinema set işçilerine. İzleyicileri yönetmenlerle söyleşilerde, pek çok katılımcıyı da ustalarla eğitim atölyelerinde buluşturacak. Yarışmasız, sponsorsuz, fonsuz festivalin gösterimleri de ücretsiz.

EmekDünyası.Net/Sendika.org