13 Mayıs 2013, Pazartesi

Metropolis İstanbul'da da gösterildi

Devletin güvenlik politikalarını, tarihsel-sosyal-siyasal arka planıyla birlikte ve somut olarak mağdurların, tarafların ve uzmanların değerlendirmeleri eşliğinden ele alan 'Metropolis' belgeseli İstanbul'da da gösterildi.

Devlet'in güvenlik politikalarını ve bu politikaların şekillendirdiği güvenlik eğitim sisteminden geçen polislerin hukuksuz uygulamalarını anlatan belgesel film Metropolis'in galası haftasonu Cezayir Restorant'ta yapıldı.

ŞEN, PAKER VE KOCA İZLEYİCİLERİN SORULARINI YANITLADI

Oldukça yoğun bir ilginin olduğu galanın ardından ise filmin yapımcısı Eylem Şen, belgeselde görüşlerine başvurulan Polis Akademisi öğretim üyesi Erkan Koca ve Bilgi Üniversitesi'nden psikolog Murat Paker izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Metropolis, devletin güvenlik politikalarını ve bu politikalarla şekillenen eğitim sisteminden geçen polislerin hukuksuz uygulamalarını; polis şiddeti mağdurlarının ve yakınlarının tanıklıklarının, yazar- akademisyen ve eski polislerin görüşleriyle ve kamuoyuna yansımış belli başlı olaylarla birlikte izleyiciye aktarıyor.

UZMANLAR, TARAFLAR VE MAĞDURLAR KONUŞUYOR

Yönetmenliğini Eylem Şen'in yaptığı ve resmi şiddeti mercek altına alan filmde Büşra Ersanlı, Murat Paker, Emma Sinclair-Webb, Evren Haspolat, Coşkun Üsterci, Mehmet Tursun, İsmail Saymaz ve Efkan Bolaç gibi yazar, akademisyen, avukat ve aktivistler cezasızlık, düşman hukuku gibi kavramları, polisin anlam dünyasını ve devletin güvenlik politikalarını yargı-siyaset-polis bürokrasisi bağlamında yaşanmış mağduriyet hikayeleri üzerinden tartışıyor.

Filmde, Abdurrahman Sözen, Baran Tursun, Emrah Barlak, Ahmet Koca, Fevziye Cengiz ve Kemal-Servet Karataş davaları örneklerinden yola çıkılarak hukuksuzlukları dikkat çekiliyor.

24 KARAKOL 24 ÖLÜ SIFIR DELİL

Filmde, karakollarda yaşanan işkence ve ölüm olaylarında tesadüf eseri kameraların çalışmaması, işkencenin mümkün olduğunca kameraların olmadığı kapalı alanlarda gerçekleştiği, muhafazakar ve milliyetçi ideolojik şartlanmaları olan polislerin her alanda birbirlerini koruyarak haklarında açılması muhtemel davalar için mağdurlara baskı yaparak sindirme operasyonları düzenlemelerinin de altı çizilirken, 1980 yılında elli bin olan polis sayısının bugün iki yüz yetmiş bine vardığı belirtiliyor.

ÖZEL GÜVENLİK VE POLİS EL ELE

Özel güvenlik elemanlarının polisle birlikte şiddet tekelini paylaşarak üniversitelerde, adliyelerde, alışveriş merkezlerinde kamusal şiddete dahil olduğu gerçeğine filmde dikkat çekiliyor.

UYGULAMALAR SUÇA DEĞİL, SUÇ İŞLEME İHTİMALİNE GÖRE

Yaratılmış suni güvenlik tehditleri, terörle mücadele ve Polis Vazife ve Selahiyetleri kanunlarında yapılan değişiklikler ile tamamlayıcı bir unsur olarak özel yetkili mahkemelerin halk üzerinde sınırsız bir iktidar özgürlüğü yarattığı ve mahkemelerin kişilerin masumiyet karinesi dikkate alarak yargılaması gerekirken, düşman ceza hukukunu işlettiği filmin ele aldığı diğer bir konu. Genel tema olarak yargıyı kamusal denetime tabi tutmak ve polis şiddeti karşısında örgütlenmek gibi karşı önlemlerin gerekliliği de filmde ön plana çıkıyor. Metropolis, önümüzdeki günlerde çeşitli festival ve TV kanallarından gösterime girecek.

EmekDünyası.Net