10 Haziran 2013, Pazartesi

Başbakan konuştu, Yeni Şafak hedef gösterdi, Alabora yanıt verdi

Başbakan Erdoğan'ın son günlerde Gezi Parkı direnişini en ağır hakaretler ve defalarca yalanlanan manipülatif bilgilerle hedefe koyması, Yeni Şafak'ı harekete geçirdi.

Gezi Parkı direnişinin başından beri sanatçıların yoğun katılımı ve direnişin taleplerini sahiplenmeleri, direnişin hızla toplumun gündeminde üst sıraya taşınmasında temel bir rol oynamıştı.

DİRENİŞİ YALNIZLAŞITRMAK İÇİN SANATÇILAR ÜRKÜTÜLMEYE ÇALIŞILIYOR

Hızla bir isyana dönüşerek Erdoğan'ı ve hükümeti çok zor durumda bırakan direnişin kırılabilmesi için Erdoğan'ın talimatıyla harekete geçen 'yandaş medya' sanaçıları ve aydınları hedef gözeterek ürkütmeyi ve direnişi yalnızlaştırmayı amaçlayan yayınlara hız verdi.

YENİ ŞAFAK BİR KEZ DAHA KENDİSİNİ AŞTI

Erdoğan'ın saldırı talimatının medyadaki en istekli katılımcılarından birisi de Yeni Şafak Gazetesi oldu. Tarihi; yalanlanmış, uluslararası medya ve basın kuruluşları tarafından kınanmış, insan aklına hakaret eden 'haberlerle' dolu olan Yeni Şafak bugünkü manşetiyle bir kez daha kendisini aştı.

YENİ ŞAFAK MEHMET ALİ ALABORA'YI İNSAN ZEKASINA HAKARET EDEN BİR 'HABER'LE HEDEF GÖSTERDİ

Bugün Yeni Şafak gazetesi "Bu ne tesadüf?" başlığı ile Oyuncular Sendikası Başkanı Mehmet Ali Alabora'yı hedef alan bir haber yayınladı. İnsan zekasına adeta hakaret eden 'haber'de "Sivil darbe girişimine dönüştürülen Gezi eylemlerinin kurgulandığını ortaya koyan bilgiler gün yüzüne çıkmaya başladı: İngiltere merkezli bir ajansın desteği ile İstanbul'da sahnelenen 'Mi Minör' oyununda, aylarca eylemlerin provası yapıldı" denildi.

MEHMET ALİ ALABORA GAZETECİLER CEMİYETİNDE BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYEREK YANIT VERDİ

Mehmet Ali Alabora bugün direnişçi sanatçılarla birlikte saat 14.00′da  Cağaloğlu Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay, Taksim Dayanışması temsilcileri ve çok sayıda sanatçı katıldı.

'GEZİ PARKI OLAYLARI SÜRECİNDE BAŞINDAN BERİ SİSTEMATİK OLARAK HEDEF GÖSTERİLDİM'

Memet Ali Alabora; Gezi Parkı olayları sürecinde sistematik bir şekilde hedef gösterildiğini, bu hedef gösterme çabasının Yeni Şafak gazetesinin "Bu Ne Tesadüf" manşetiyle bir üst boyuta taşındığını dile getirdi.

Alabora; Gezi Parkı'nda ağaçları korumak için nöbet tutan insanlara yapılan ağır polis müdahalesinin ardından "Mesele sadece Gezi Parkı değil arkadaş, sen hala anlamadın mı? Hadi gel" tweeti attığını, bu tweet kullanılarak hedef haline getirildiğini, hatta tehdit mesajları aldığını söyledi.

ALABORA 'MESELE SADECE GEZİ PARKI DEĞİL' DERKEN NEYİ KAST EDİYOR?

Gezi Parkı'na ağaçları ve İstanbul Kültürü'nü korumak için gittiğini, uygulanan şiddet sonucunda meselenin ifade özgürlüğünü de savunma meselesi haline geldiğini vurgulayan Alabora, "Benim için mesele Gezi Parkı kadar Emek Sineması'nın yok edilişi, Şehir Tiyatroları'ndaki yönetmelik değişikliği, Devlet Tiyatroları'nın kapanmak üzere oluşu, Kadıköy'deki Kuşdili Çayırı, Haydarpaşa Garı gibi birçok meselenin ifade edilmesi haline geldi. Mesele 'sadece' Gezi Parkı değil derken, bunu kastediyordum" diye konuştu.

MUHATAP TAKSİM DAYANIŞMASIDIR

Mehmet Ali Alabora aracı olması için AKP'li bakan ve milletvekilleri tarafından da arandığını belirterek direnişin muhatabının Taksim Dayanışması olduğunu ifade etti.

YENİ ŞAFAK'A İRONİK TEŞEKKÜR

Mehmet Ali Alabora basın toplantısını "Yeni Şafak Gazetesi'ne tiyatroyu bu denli ciddiye aldıkları için" teşekkür ederek ve  kendileri ile istedikleri zaman 'Mi Minör' oyunu ve tiyatro sanatının toplumsal olaylara etkisini yüz yüze tartışmak, fikir alışverişinde bulunmak isterim" sözleriyle noktaladı.

EmekDünyası.Net/sendika.org