27 Kasım 2012, Salı

Sendikalı kadınlar 25 Kasım'da şiddete karşı alanlardaydı

Emek Dünyası'nın 24 Kasım Cumartesi günü İMC TV'de yayınlanan 35.Bölümünde 25 Kasım Uluslararası Kadınlara Yönelik Şiddeti Önleme ve Dayanışma Günü ele alındı.

Samsun Eti Bakır'da yaşanan iş cinayeti, DHL işçilerinin Manchester United eylemi ve Wal Mart grevi diğer önemli haber dosyalarıydı.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ'NDE SENDİKALAR NE YAPACAK?

Emek Dünyası'nın 24 Kasım Cumartesi günü İMC TV'de yayınlanan 35.Bölümünde 25 Kasım Uluslararası Kadınlara Yönelik Şiddeti Önleme ve Dayanışma Günü ele alındı. Stüdyo konuğu Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu temsilcisi Neslihan Taşoluk Nakaş, geçtiğimiz yılın 25 Kasım haftasında kurulan SGBP Kadın Koordinasyonu'nun hem son bir yılda yürüttüğü çalışmalar hem de 25 Kasım'a yönelik hazırlıklarını anlatırken, başta KESK olmak üzere, DİSK, Hak-İş, Memur-Sen gibi sendikaların 25 Kasım'a yönelik hazırlıkları ve yaptıkları çalışmaları özetleyen bir de haber dosyası yayınlandı.

ETİ BAKIR'DA YAŞANAN İŞ CİNAYETİNDE 6 İŞÇİ ÖLDÜ

Emek Dünyası'nda ayrıca Samsun Eti Bakır İşletmesinde amonyak kapağının düşmesi sonucu 6 işçinin hayatını kaybetmesini de ele aldı. Bu 'kaza'dan canlı kurtulan işçilerin açıklamalarını içeren bir vtr yayınlandı. Dünya Emek Gündemi'nin en önemli başlığı olarak Amerika'nın ve dünyanın en büyük perakende zincisi olan Wal Mart'ın 50 yıllık tarihinde gerçekleşen ilk grev eylemi ele alındı.

WAL MART TARİHİNDE İLK GREV

Toplam 1,4 milyon işçinin çalıştığı ve sendika karşıtı politikalarıyla hem ABD'de hem de dünyada adeta nam salan bu büyük devde insanca çalışma koşulları, daha yüksek ücretler ve sendikalaşma hakkı için gerçekleşen eylemin ayrıntıları bir haber vtr'siyle ele alındı.

DHL İŞÇİLERİ MANCHESTER UNİTED'A SESLENDİ

Ayrıca 160 güne dayanan sendikalaşma mücadelesi yürüten DHL işçilerinin, 20 Kasım Salı günü İstanbul'da oynan Şampiyonlar Ligi maçı için İstanbul'a gelen ve DHL'nin ana sponsoru olduğu Manchester United takımına seslenmek için İstanbul Galatasaray'da gerçekleştirdiği eylem Emek Dünyası'nın bir diğer dosyasıydı. İsmail Yıldırım ve Gökhan Biçici tarafından hazırlanan ve Gökhan Biçici tarafından sunulan Emek Dünyası her Cumartesi günü saat 14.15'de İMC TV'de yayınlanıyor.

EmekDunyasi.Net