26 Haziran 2013, Çarşamba

TGS: Gazetecilik mesleğini sorgulamak Başbakan'ın haddi değil

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Meclis Grup Toplantısında yaptığı konuşmada BBC muhabiri Selin Girit'i hedef göstermesini kınadı.

TGS, "Gazetecilik mesleğini ve kimliğini sorgulamak Başbakanın haddi değildir" dedi, gazetecilerin, halkın gerçekleri öğrenme hakkına saygı duyma görevinin yanı sıra haberleri özgürce yayımlama, yorumlama ve eleştiri hakkının da olduğunu kaydetti.

'BAŞBAKANIN SÖZLERİNİN HİÇ BİR İTİBARI YOKTUR'

Gazetecilerin, mesleki faaliyetleri konusunda, hükümetlerin ya da herhangi bir çıkar grubunun değil sadece ve sadece kendi meslektaşlarının değerlendirmelerine itibar ettiğini ifade eden TGS, "Bu nedenle, Başbakanın, gazeteciler ve gazetecilik mesleği hakkındaki değerlendirmelerinin ve özellikle BBC muhabiri Selin Girit hakkındaki sözlerinin hiçbir itibarı yoktur" diye belirtti.

BAŞBAKAN BİR KEZ DAHA NEFRET SUÇU İŞLEDİ

Başbakanın kışkırtıcı ve hedef gösterici üslubuyla, bu zamana kadar işlediği "nefret suçlarına" bir yenisini daha eklediğini vurgulayan TGS, "Polisin göstericilere müdahale etmesi için talimatı kendisinin verdiğini itiraf eden Başbakan, aynı zamanda gazetecilerin polis şiddetinin hedefi haline gelmesinin sorumluluğunu da üstlenmiş olmaktadır" dedi.

BAŞBAKANI SORUMLU BİR DEVLET YÖNETİCİSİ GİBİ DAVRANMAYA DAVET EDİYORUZ

Başbakanı, basın ve ifade özgürlüğüne müdahale etmeyen sorumlu bir devlet yöneticisi gibi davranmaya, toplumu kin ve düşmanlığa sevk eden açıklama ve politikalarından vazgeçmeye çağıran TGS, "Başbakanın, kişisel ihtiraslarından arınarak, gazetecileri düşman olarak görmekten ve göstermekten bir an önce vazgeçmesi en büyük dileğimizdir" dedi.

EmekDünyası.Net/ETHA